Termin „ekologiczny” coraz częściej pojawia się w naszym życiu. Na sklepowych półkach co rusz widzimy ekologiczną żywność, naszym pociechom kupujemy ekologiczne zabawki, sami używamy ekologicznych kosmetyków. Ludzka chęć życia w zgodzie z naturą sprawiła, że produkty i usługi opatrzone etykietą „eko” można znaleźć już niemal we wszystkich branżach. Jedną z prężniej rozwijających się w tym względzie jest branża budowlana, która swoim potencjalnym klientom oferuje ekologiczne domy. I tutaj powstaje pytanie: co tak naprawdę termin ten oznacza i czy aby na pewno warto porywać się na taką eko-inwestycję?

Ekologiczny dom, czyli co?

Pojęcie „ekologiczny dom” ma zapewne tyleż definicji, ilu ludzi jest na świecie. Nigdzie nie jest ono dokładnie sprecyzowane i prawda jest taka, że można je dowolnie interpretować.

Z całą pewnością jednak eko-dom musi spełniać kilka podstawowych kryteriów.

Przede wszystkim musi on być przyjazny dla środowiska. Z tego względu domy ekologiczne są najczęściej budowane z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub cegła. Dzięki temu dobrze wkomponowują się w otaczający krajobraz i nie naruszają niepotrzebnie ekosystemu.

Drugą, równie istotną kwestią jest wpływ budynku na środowisko naturalne podczas jego codziennej eksploatacji. Dom ekologiczny powinien być przede wszystkim energooszczędny, czyli powinien zużywać jak najmniej energii elektrycznej. Bo ta, jak powszechnie wiadomo, przyczynia się do większej emisji dwutlenku węgla i wzmożenia efektu cieplarnianego.

Skoro już mowa o energii, wzorcowy dom ekologiczny powinien ją czerpać z odnawialnych źródeł. W tym celu najczęściej wykorzystywane są kolektory słoneczne lub geotermalne pompy ciepła.

W drewnie siła

Najpopularniejsze domy ekologiczne to te wybudowane z drewna. W polskiej tradycji były one obecne od zarania dziejów i po wielu latach zapomnienia, powoli wracają do łask. Unowocześnione i dostosowane do wymogów współczesnego świata są naprawdę dobrym rozwiązaniem dla eko-zwolenników. W drewnianym budownictwie prym wiodą domy stawiane w technologii szkieletowej oraz domy z bali.

Główną zaletą drewnianych domów, oprócz zastosowania naturalnego materiału, jest niski koszt oraz dość krótki czas budowy, który może wahać się od kilku dni (dom z prefabrykatów) do kilku miesięcy. Co ważniejsze, budynek taki można stawiać nawet w okresie zimowym, gdyż nie wymaga on prowadzenia większości tzw. prac mokrych (np. murowanie lub tynkowanie).

Kolejnym atutem jest łatwość przeprowadzania wszelkich remontów oraz modernizacji. Rozbudowa, dobudowa, przebudowa… Wszystko to można zrobić bardzo szybko, bardzo sprawnie i bez obawy, że remont wywróci nasze życie do góry nogami.

Domy z drewna niezwykle korzystnie wpływają również na nasze zdrowie. Panujący w nich mikroklimat (zimą cieplej, latem chłodniej) sprzyja zwłaszcza osobom borykającym się z chorobami układu oddechowego. Co więcej, jak pokazują statystyki, mieszkańcy drewnianych domów żyją dłużej niż ci, którzy skusili się na budynek oparty o inną technologię budowy.

Oczywiście, drewniane konstrukcje mają także swoje wady. Tego typu domy odznaczają się tzw. małą bezwładnością cieplną, co oznacza, że szybko się nagrzewają, ale również bardzo szybko wychładzają. Ponadto, budownictwo drewniane nie jest w Polsce tak rozpowszechnione jak np. w Kanadzie czy krajach skandynawskich, stąd nie jest łatwo zakupić odpowiednio przygotowane drewno.

Pasywna oszczędność

Dom ekologiczny to także dom energooszczędny. I tutaj naprawdę wartym zaprezentowania jest wynalazek dwóch niemieckich profesorów, którzy opracowali ideę budynku pasywnego.

Tego typu obiekt praktycznie ogrzewa się sam i zużywa ok. 75% energii mniej niż domy budowane „tradycyjnie”. Jego cechami charakterystycznymi są: prosta bryła budynku (zwarta architektura bez tarasów lub balkonów); dobra izolacja fundamentów,dachu oraz ścian zewnętrznych; zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła oraz rekuperatora, aby umożliwić dobrą wentylację; maksymalne wykorzystanie światła słonecznego.

Zaletą tego typu domu jest bardzo niskie zużycie energii, które korzystnie wpływa na środowisko naturalne oraz minimalizuje koszty utrzymania budynku. Dodatkowo, energia pobierana jest z odnawialnych źródeł (geotermia), co oznacza, iż jest praktycznie darmowa.

Niestety, wybudowanie domu pasywnego to spora inwestycja. Niezwykle wysoka cena materiałów oraz budowy domu jest zdecydowanie największą wadą tego typu przedsięwzięć. Ponadto, nie jest łatwo znaleźć architekta, który specjalizowałby się w projektowaniu pasywnych obiektów. Ten rodzaj budownictwa dopiero zyskuje popularność w Polsce,

a to wiąże się z jego ograniczoną dostępnością. Dla niektórych osób wadą może być również wygląd zewnętrzny, czyli bryła budynku. Ze względu na to, iż jest ona zwarta i całkowicie podporządkowana surowym wymogom architektonicznym, często przypomina typowy „klocek” i znacznie odbiega od naszych wyobrażeń o pięknym domu.

Ekologiczna inwestycja, czyli warto czy nie warto?

Na temat tego, czy warto wybudować ekologiczny dom, zapewne każdy będzie miał inne zdanie. Wszystko zależy od funduszy, którymi dysponujemy, naszych prywatnych upodobań oraz chęci. Z całą pewnością budownictwo ekologiczne ma pozytywny wpływ nie tylko

na środowisko naturalne, ale także na nasze zdrowie i samopoczucie. A to jest niezmiernie istotna kwestia. Z drugiej strony, postawienie eko-domu może być niezwykle kosztowne (w przypadku budynków pasywnych) i problematyczne: wybór doświadczonego architekta oraz wyspecjalizowanej firmy budowlanej czy zakup odpowiednich materiałów może przysparzać sporo kłopotów.

A zatem warto, czy nie warto? Oto jest pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Z całą pewnością warto chociażby rozważyć ideę domu ekologicznego i zrobić swój własny bilans zalet i wad.

 

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.