Orzechy piorące pochodzą z Indii i Nepalu. Już od wieków nie wyobrażają sobie bez nich życia. Orzechy piorące to owoce drzew z gatunku Sapindus Mukorossi, które może dorastać nawet do 15 metrów wysokości i owocować rokrocznie przez 90 lat.

Ekologiczna rewolucja do prania!

Orzechy piorące to bestseller wśród dostępnych środków czystości! A do tego są tanie i wydajne! Niemożliwe? A jednak!

Sapindus Mukorossi – oto jak nazywa się drzewo, które rodzi ekologiczne skarby, jakimi są orzechy. Może ono dorastać nawet do 15m wysokości. Na pierwszy zbiór orzechów trzeba czekać aż 10 lat, jednak warto, ponieważ owocuje corocznie przez kolejne 90 lat. Drzewo zakwita na przełomie marca i kwietnia wypuszczając białe kwiaty. Zbiorów owoców dokonuje się wczesną jesienią, gdy orzechy przybierają złotawą barwę. Następnie są one rozłupywane a ze środka usuwany jest rdzeń i tak przygotowane orzechy suszy się do czasu uzyskania brązowej barwy.

Jak stosować orzeszki piorące?

  • Pranie w pralce – na jeden pełny wkład potrzebujemy ok. 6 skorupek orzechów piorących, które najpierw należy rozłupać i włożyć do bawełnianego woreczka, po czym dobrze związać. Orzechy możemy wykorzystywać wielokrotnie, nawet do 3-4 razy, pod warunkiem, że pierzemy nie przekraczając temperatury 60 stopni. Łupiny są bezzapachowe, zatem możemy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Przy większych zabrudzeniach można dodać soli odplamiającej, natomiast do prania białych tkanin, sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia.
  • Pranie ręczne – 4-8 łupinek należy moczyć przez 15 minut w gorącej wodzie, następnie wyjąć je i schłodzić wodę do odpowiedniej temperatury.
  • Mycie naczyń – należy postępować podobnie jak przy praniu ręcznym. Przy myciu w zmywarce 5-6 połówek włożyć do koszyczka na sztućce.
  • Mycie ciała i włosów – przygotować należy wywar sporządzony z litra wody i kilkunastu orzechów, które gotujemy i odcedzamy.
  • Płyn do kąpieli – do wody należy wlać 50 ml wyciągu z orzechów piorących. Woda zmiękczy się, a my doznamy uczucia ulgi i relaksu. Możemy dodać kilka kropel olejku eterycznego.
  • Likwidacja szkodników w ogrodzie – saponina zwalcza szkodniki, działa przeciwgrzybicznie i stymuluje wzrost roślin. 4-5 łupin na 0,5l ciepłej wody. Można dodać 3-4 krople olejku herbacianego. Rośliny obficie spryskać.
  • Płyn do czyszczenia i dezynfekcji – wywaru z łupin z orzecha używamy bezpośrednio na ściereczkę lub rozcieńczyć z wodą.
  • Czyszczenie biżuterii – 3-4 połówki pokruszonych łupin moczyć w woreczku przez 45 minut w 150 ml gorącej wody. Namoczonymi łupinami wstrząsnąć do uzyskania piany. Czyścić bezpośrednio woreczkiem lub łupinami.
  • Wywar łagodzący bóle kręgosłupowe i stawowe – do naczynia wsypać 3-5dkg orzechów na 0,5l wody. Gotować na małym ogniu 2-3 minuty. Po wystygnięciu wywaru dokładnie wyciskamy orzeszki, następnie przecedzamy. Wywar powinien mieć temperaturę pokojową. Opatrunek moczymy w wywarze i kładziemy w miejscu, w którym chcemy złagodzić ból.

W dzisiejszym świecie mamy dość chemii w produktach spożywczych i otaczających nas rzeczach. Najwyższy czas powrócić do korzeni. Warto wypróbować skarby, jakie proponuje nam natura. A więc podsumowując, niech orzeszki piorące staną się najlepszym sprzymierzeńcem każdego z nas!

www.cosdlazdrowia.pl
Importujemy herbatkę z czystka Zapraszamy do współpracy!

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.