Temat pomysłowy ale mało przyjemny, bowiem nikt z nas nie lubi dnia następującego po dobrej i mocno alkoholowej imprezie. Wówczas to, w naszej krwi znajduje się często zbyt dużo promili, a cały organizm odmawia jakiekolwiek współpracy. Warto więc poznać skuteczne sposoby radzenia sobie z kacem!

Jeśli rano, po imprezie czujesz ból głowy, możesz być pewny, że to nauczka od organizmu, za zbyt duża ilość spożytego alkoholu. Przepicie bowiem ma dwa poważne skutki- odwonienie organizmu, ujawniające się na dwa sposoby. W pierwszym alkohol jakoby kieruje wodę do pęcherza moczowego, pomijając nerki, co powoduje duże zapotrzebowanie na płyny. Jeśli więc poprzedniego wieczoru unikaliśmy picia zwykłych, nie procentowych napoi, nie ma się czemu dziwić, że następnego dnia suszy nas niemiłosiernie.

Kac, Katzenjammer, hangover, suszniak’

Zatruty przez alkohol organizm czerpie zapasy wody z mózgu. Jak podają specjaliści, ludzki mózg po odsączeniu ważyłby zaledwie 13 dekagramów, co świadczy o tym, że większość jego wagi stanowi woda. To właśnie przez to pojawia się w naszym organizmie ból. W medycynie zjawisko to określa się jako zespół dolegliwości poalkoholowych i występuje w wielu, różnych językach świata.

Oczyszczanie organizmu po imprezie

Pierwszym i podstawowym działaniem jest oczywiście hydracja, a więc odpowiednie nawodnienie organizmu dużą ilością wody. Pomoże ona nie tylko obeschniętemu mózgowi, ale również umożliwi szybsze wydalanie toksyn z organizmu. Może okazać się pomocna również czarna herbata, rosół albo inne, znane dane z duża ilością tłuszczu. Należy jednak pamiętać, aby spożywane pożywienie było lekkostrawne i nie zalegało na zmęczonym żołądku. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednią dawkę witaminy C, magnezu i wapnia.

Niekiedy prawdziwym ratunkiem okazują się suplementy diety, których działanie opiera się przede wszystkim na przyspieszeniu metabolizmu alkoholu. Stanowczo nie poleca się za to stosować energetycznych napoi, zwłaszcza tych, gdzie jest napisane, że nie wolno ich mieszać z alkoholem. Niekiedy takie sytuacje mogą bowiem prowadzić do problemów z krążeniem, a w skrajnych przypadkach także do zapaści. Dla własnego bezpieczeństwa, dobrze więc odstawić takie napoje, także dzień po imprezie.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.