Głodówka jest metodą zarówno na oczyszczanie organizmu, jak i utratę zbędnych kilogramów. Niestety posiada ona silne oddziaływanie na nasz organizm, dlatego należy przestrzegać pewnych zasad, aby nie narobić sobie kłopotów i jeszcze większych problemów ze zdrowiem.

Głodówka – mechanizmy działania

Sam mechanizm utraty kilogramów i oczyszczania organizmu jest niezwykle prosty. Blokowanie dostarczania organizmowi składników pokarmowych, wywołuje włączenie mechanizmu odżywiania wewnątrzustrojowego. W praktyce oznacza to tyle, że nasz organizm rozpoczyna czerpanie energii ze wszystkich nadwyżek i złogów. W pierwszym etapie pobierane są białka złogowe i zapasy tłuszczu. Niestety w trakcie takiego oczyszczania bardzo często dochodzi do bóli głowy, osłabienia czy też mdłości, spowodowanych brakiem jedzenia. To najczęstsze efekty zatrucia toksynami, ale i jednocześnie informacje, że głodówka działa w prawidłowy sposób. Im więcej niewłaściwych substancji, tym większa szansa na to, że nasza dieta działa.

Etapy głodówki

Głodówka to nie tylko niejedzenie. Aby przyniosła oczekiwane rezultaty należy pamiętać, że musi składać się z trzech różnych etapów. Pierwszym jest tzw. okres przygotowawczy, drugi stanowi właściwą głodówkę, a trzecim jest okres wyjścia. Pierwszym krokiem jest więc przygotowanie organizmu, które zwykle trwa od 10 do 14 dni. Wówczas następuje eliminacja z pożywienia mięsa, białego pieczywa, alkoholu, słodyczy czy kolorowych napoi. Najlepiej wtedy skoncentrować się na dostarczaniu owoców i warzyw, a także kaszy czy ciemnego pieczywa. Każdy dzień należy rozpoczynać szklanką wody przegotowanej, najlepiej jeszcze ciepłej. Dobrze też połknąć łyżkę siemienia lnianego czy też oliwy z oliwek. Na dwa dni przed docelową głodówką, dobrze jest spożywać wyłącznie owoce i warzywa. Aby głodówka miała sens należy tez przygotować się do niej od zewnątrz, a więc szczotkować ciało, co pomaga w usuwaniu martwego naskórka. Można także zastosować lewatywę, według zaleceń niektórych lekarzy, ale nie należy z nią przesadzać.

Następnym etapem jest rozpoczęcie właściwej głodówki, podczas której spożywamy wyłącznie wodę mineralną w temperaturze pokojowej. W tym czasie należy poświęcić się dużej ilości snu, dbałości o higienę i regularnym spacerom. Taki post może trwać od pięciu do siedmiu dni, chyba, że jest to kolejna seria, wówczas stopniowo możemy go wydłużać.

Kolejnym i równie ważnym okresem jest tzw. wyjście z głodówki, i zwykle trwa dokładnie tyle, co okres przygotowawczy. Pierwszy normalny posiłek, wolno nam przyjąć dopiero po tygodniu od zakończenia diety. Soli powinniśmy unikać przez kolejnych pięć dni. Jednorazowa głodówka, składająca się z trzech okresów może przynieść nawet utratę 10 kilogramów. Należy jednak pamiętać o wszystkim, co zostało zapisane powyżej. Zachęcamy do zapoznania się z innymi metodami oczyszczania jelita grubego.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.