Każdy doskonale wie, że wypróżnienie przynosi ulgę całemu organizmowi i naszemu samopoczuciu. Brak regularności w tym temacie skutkuje bólami brzucha, wzdęciami i wewnętrznym zatruciem. Jak podają różnorodne statystyki, na przypadłości zwane zaparciami cierpi blisko 50% kobiet i około 25% mężczyzn. To one są szczególnie narażone na nieprzyjemne dolegliwości, które znacznie wykraczają poza klasyczny ból brzucha. Zaparcia stanowią bowiem problem zatruwający cały organizm, i mogą w krótkim czasie prowadzić do hemoroidów. Warto więc przybliżyć ten temat, aby każdy mógł wiedzieć, jak radzić sobie w takich sytuacjach. Mniej cierpliwych odsyłamy od razu do fajnego sposobu na oczyszczenie organizmu z Clean 9.

Zaparcia – definicja

Nie ma jednej, ścisłej definicji zaparć. Mowa o nich głównie wtedy, gdy do wypróżnień dochodzi rzadziej niż trzy raz w tygodniu. Każdy zdrowy organizm żyje własnym tempem, więc ilość wypróżnień może być różna. Im rzadziej takie zjawiska mają miejsce, tym można spodziewać się, że coś złego zaczyna się dziać w naszym organizmie.

Zaparcie to jeszcze nie choroba

Zaparcia nie są stricte chorobą, to znak, że coś wewnątrz nas dzieje się nieprawidłowo. Najczęściej mowa o źle przeprowadzanych procesach trawiennych. Mogą więc informować o pojawieniu się choroby, albo też być przyczyną jej powstawania. Nie oznacza to jednak, że takie zjawiska należy lekceważyć. W skrajnych sytuacjach dojść może bowiem do zatkania światła jelita, co uniemożliwia wypróżnienia. Wówczas jedynym ratunkiem jest właściwie przeprowadzony zabieg. Niekiedy przyczyną zaparć jest także przyjmowanie niektórych leków, obecność chorób mięśni, chorób neurologicznych czy też zaburzeń hormonalnych. Niestety zaparcia mogą poniekąd informować organizm o pojawianiu się nowotworu. Na szczęście w większości przypadków są to sytuacje nawykowe, wynikające z nieprawidłowego żywienia czy trybu życia.

Zaparcia nawykowe

To moment, w którym pojawiają się zaparcia na skutek zaburzenia naturalnych mechanizmów i naszej ingerencji wbrew organizmowi. Problem, rozpoczyna się już z samego rana. Wówczas to powinno dojść do wypróżnienia, gdyż jelito grube wykazuje w tym czasie największą aktywność. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż po całej nocy spędzonej w pozycji poziomej, nasze ciało jest wreszcie stawiane do pionu. Co zatem się dzieje, że nie wypróżniamy się rano? Wszystkiemu winny jest pośpiech, szybka poranna toaleta, bieg do pracy. W ten sposób zwykle każdy z nas przegapia odpowiedni moment wypróżnienia, a w ciągu dnia zwykle brakuje nam czasu na jakiekolwiek inne czynności, poza obowiązkami. To powoduje, że nasz organizm wypróżnia się dopiero wtedy, gdy ilość mas kałowych będzie już duża i nie do zniesienia. Niestety najczęściej moment ten ma miejsce w sytuacji dla nas niedogodnej, np. po wyjściu z domu. Jeśli więc regularnie będziemy przyzwyczajać organizm do braku możliwości wypróżnienia rano, wówczas mocno ingerujemy w pracę organizmu, która staje się rozregulowana.

Jakie ziółka?

Najlepiej stosować rozwiązania, które działają delikatnie, nie gwałtownie. Na rynku jest ich na tyle dużo, że można swobodnie wybierać, co dokładnie przedstawiając sposoby oczyszczania jelita opisał młody tata. Warto także zwrócić uwagę na specjalne suplementy diety, które oczyszczają organizm za nas.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.