W życiu każdej kobiety przychodzi w końcu moment na podjęcie ważnej decyzji dotyczącej planowania potomstwa i przerwanie kuracji dotyczącej środków antykoncepcji. Wczesne podjęcie tego postanowienia umożliwia organizmowi odpowiednią regenerację płodności po okresie wyciszenia. Kiedy dokładnie po przerwaniu antykoncepcji powraca owulacja?

Antykoncepcja mechaniczna – bez ograniczeń

Kobiety stosujące mechaniczne metody antykoncepcji nie muszą odstawiać ich wcześniej. Nie ingerują one bowiem w gospodarkę hormonalną. Prezerwatywy czy pianki zawierające środki plemnikobójcze mogą być stosowane przez kobietę do momentu, aż podejmie ona decyzję o rozpoczęciu starań o dziecko.

Antykoncepcja mechaniczna wewnątrzmaciczna

Jeśli kobieta decyduje się na antykoncepcję mechaniczną w formie tak zwanej „spirali” (nazwa ta pochodzi od dawnego kształtu owego przedmiotu), czyli wkładki domacicznej, będzie musiała znacznie dłużej poczekać na powrót płodności. We wkładce zawarte są hormony, które bezpośrednio oddziałują na błonę śluzową macicy.  Mimo iż sama wkładka nie hamuje owulacji, powrót możliwości zapłodnienia następuje maksymalnie do 3 miesięcy po usunięciu spirali z jamy macicy.

Doustna antykoncepcja hormonalna

Celem działania tabletek antykoncepcyjnych jest zahamowanie owulacji, przez co są one jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Większość informacji, zawartych na opakowaniach pigułek mówi o tym, że płodność powraca natychmiast po odstawieniu tabletek. W rzeczywistości organizm kobiety potrzebuje czasu na dojście do właściwej równowagi, a co za tym idzie – powrót owulacji może się opóźnić. Średnio czas oczekiwania na kolejny prawidłowy cykl owulacyjny wynosi 3 miesiące, choć niektórzy lekarze podają, że może on wydłużyć się nawet do jednego roku.

Antykoncepcja w zastrzykach

Jest to względnie nowa metoda antykoncepcyjna. Jej głównym zadaniem jest  hamowanie owulacji na dłuższy okres czasu. Jajeczkowanie może powrócić co najmniej 3 miesiące po ustaniu „okresu ochronnego”. W większości przypadków trwa on 3 miesiące. W związku z tym, jak łatwo się zorientować kolejna owulacja pojawia się po upływie pół roku od czasu przyjęcia zastrzyku. Maksymalny czas oczekiwania na owulację wynosi 1,5 roku od ostatniej iniekcji.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.