Owulacja (jajeczkowanie) jest okresem, w którym kobieta może zajść w ciążę. Ponieważ nie zawsze matematyczne obliczenie dni płodnych jest możliwe, warto znać objawy owulacji, by dokładniej określić jej termin.

Owulacja występuje najczęściej około 14 dnia cyklu miesiączkowego – przy cyklu 28 dniowym. W tym czasie następują gwałtowne zmiany hormonalne, których efektem jest pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej. Jakie objawy świadczą o wystąpieniu owulacji ?

Temperatura ciała

Jedną z częściej stosowanych metod pomagających określić termin owulacji jest metoda termiczna. Polega ona na badaniu podstawowej temperatury ciała. Wprawdzie temperatura każdej kobiety może być różna, niemniej jej wahania w trakcie cyklu miesiączkowego są zawsze takie same. Bezpośrednio po ustaniu krwawienia miesiączkowego temperatura utrzymuje na niskim poziomie. Stan taki trwa aż do dnia jajeczkowania. Tuż po owulacji następuje gwałtowne podwyższenie temperatury, a ostatni dzień niższego poziomu temperatury określa się jako dzień owulacji. Zwykle różnica między pierwszą a drugą fazą cyklu wynosi około 2 – 4 kreski.

Śluz szyjkowy

Warto również uważnie obserwować śluz z szyjki macicy. Stanowi on bowiem ważny element  owulacji. Zadaniem śluzu staje się ułatwienie drogi plemnikom, które chcą dostać się do macicy. Jest on jednocześnie odzwierciedleniem zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie podczas trwania cyklu miesiączkowego. W czasie owulacji śluz szyjki macicy jest bardzo śliski i rozciągliwy. Najczęściej jego konsystencję porównuje się do konsystencji białka kurzego jaja. Lekarze ginekolodzy sugerują, aby dla zbadania rozciągliwości śluzu umieścić go między dwoma palcami (wskazującym i kciukiem) a następnie oddalić je lekko od siebie. Pojawienie się cienkiej niteczki śluzu między palcami świadczy o jego rozciągliwości, a jednocześnie daję informację, że trwa owulacja. Innym określeniem jakości śluzu jest obserwacja śladu pozostawionego na bieliźnie. Jeśli ma on kształt koła prawdopodobnie doszło do owulacji, natomiast w momencie, gdy jest podłużny mamy do czynienia z dniami niepłodnymi.

Szyjka macicy

Do objawów świadczących o owulacji należy również zmiana wyglądu szyjki macicy. W trakcie jajeczkowania jest ona bardziej miękka i uniesiona do przodu. Stan ten można wyczuć wkładając dwa palce do pochwy. Rozluźnienie szyjki macicy ma umożliwić dotarcie plemników do macicy.

Ból świadczący o owulacji

Jednym z objawów świadczących o owulacji jest ból owulacyjny. Niektóre kobiety czują w tym czasie lekki ucisk w podbrzuszu, zaś inne wyraźny, ostry i przeszywający ból brzucha. Niekiedy ból jest odczuwalny również w okolicy jajnika, który w danym miesiącu produkował komórkę jajową. Dolegliwość ta może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin.

Warto również zwrócić uwagę, że wiele kobiet odczuwa w okresie owulacji ból piersi. Stanowi on efektem wzrostu poziomu estrogenów. W tym czasie stają się one wyjątkowo wrażliwe nie tylko na ucisk, ale nawet na dotyk i wstrząsy. Niekiedy kobiety odczuwają również wyraźny obrzęk warg sromowych i sromu od strony jajnika, w którym nastąpiło jajeczkowanie.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.