Historia kosmetyki sięga czasów średniowiecznych, dlatego obecnie możemy wskazać wiele ciekawostek które przewijały się na przestrzeni dziejów aż do dziś. Z większości z nich nie zdajemy sobie sprawy, gdyż nie zastanawiamy się jak wyglądały początki stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych, zabiegów upiększających czy też w jaki sposób odbywała się produkcja różnego rodzaju produktów.

Pudry

Obecnie stosowane są w celu zniwelowania efektu świecącej się twarzy w tych miejscach w których skóra posiada najwięcej gruczołów łojowych. Legenda głosi, że w czasach starożytnych pudry stosowano głównie do wybielenia cery i osiągnięcia wymarzonego efektu oraz ujednolicenia koloru cery. Kilkaset lat później wynaleziono profesjonalny wybielacz do twarzy, którego skład zawierał dwutlenek ołowiu , który w dzisiejszych czasach jest zabroniony oraz ocet. Za czasów panowania królowej Elżbiety stosowano pastę z kurzego jajka, która była odpowiedzialna za nabłyszczanie cery oraz spłycenie zmarszczek. Pasta zasychała na buzi, tworząc suche płatki które z czasem odpadały.

Oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który wykonujemy niemal codziennie. Właśnie z tego względu nie przywiązujemy do niego zbyt wiele uwagi i nie zastanawiamy się nad tym czy został on poprawnie wykonany.

W latach 40 ubiegłego okresu na terenie Stanów Zjednoczonych kobiety zdobywały wiedzę w szkołach na temat sposobu oczyszczania twarzy. Fakt ten może wydać się zaskakujący. Najlepszą metodą wówczas było użycie grubej warstwy kremu, którego skład przypominał obecnie stosowane mleczko oraz chusteczki nawilżające, higieniczne.

Fryzury

Na terenie Paryża, za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego coraz większą popularnością cieszył się zawód fryzjera. Oryginalne fryzury i upięcia stały się wizytówką mody, a specyfiki do pielęgnacji włosów robiły niesamowitą furorę.

Wszechstronnym preparatem w XVIII wieku stał się łój wołowy lub niedźwiedzi, który służył do usztywnienia włosów i utrwalenia fryzury.

W czasach teraźniejszych trudno wyobrazić sobie zastosowanie tej substancji, zwłaszcza , że jego zapach odrzucał a kobieta musiała z nim obcować przez cały dzień.

Malowanie nóg

Podczas II wojny światowej do produkcji rajstop używano nylonu, który był nieodzownym składnikiem pończoch. Niestety w pewnym okresie zaczęło go brakować, więc kobiety musiały wymyślić inny sposób na poprawę wyglądu swoich nóg. Do gry weszły wtedy specjalne barwniki pochodzące np. z esencji herbacianej i służyły do malowania dolnych partii ciała.

Organizowano wtedy specjalne kursy oraz punkty pomocy fachowej, gdzie można było skorzystać z profesjonalnych porad oraz usług słynnej malarki pończoch.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.