Kiedy boli gardło, stosujemy wszystkie możliwe sposoby, aby tylko pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia lub przynajmniej złagodzić niemiłe dolegliwości. Jeżeli jest to tylko ból gardła, spowodowany niewielką infekcją, z pewnością można sobie poradzić, stosując domowe sposoby lub lekarstwa, działające łagodząco na objawy. Przy poważniejszych schorzeniach, takich jak chociażby angina, konieczna jest konsultacja lekarska.

Dlaczego boli gardło?

Najczęstszą przyczyną bólu gardła jest zwykła infekcja wirusowa, która z reguły występuje na skutek zarażenia droga kropelkową. Wystarczy, że w naszym otoczeniu ktoś kichnie i już ból gardła gotowy.

Jest jednak wiele poważniejszych chorób, które mogą zwiastować ból gardła. Jedną z częstszych przypadłości jest angina, czyli bakteryjne zapalenie migdałków podniebiennych, a ból gardła w tym przypadku jest niezwykle silny i zwykle towarzyszy mu wysoka gorączka. Ból gardła występuje też, gdy organizm zaatakuje jedna z poważnych chorób zakaźnych, takich jak ospa wietrzna, odra, szkarlatyna czy dziś niemal niewystępująca błonica.

Dyskomfort w gardle może też być spowodowany problemami zdrowotnymi, których nigdy byśmy nie skojarzyli z takim bólem, a mogą go powodować nawet choroby nerek czy nieprawidłowości w czasie przemiany materii.

Do tego wszystkiego dochodzi zanieczyszczenie środowiska, czy też dym papierosowy, który powoduje bóle gardła nie tylko u palaczy, ale także u osób niepalących, a narażonych na przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.

Jak w domowy sposób poradzić sobie z bólem gardła?

Przede wszystkim, trzeba zdać sobie sprawę, że nie każdy ból gardła spowodowany jest chorobą lub infekcją. Często odczuwamy pieczenie i drapanie w gardle, ale jest to zwykłe przesuszenie błony śluzowej gardła, które zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Dlatego też należy dbać o odpowiednią wilgotność pomieszczenia, do czego świetnie służy nawilżacz powietrza, mokre ręczniki, powieszone na kaloryferach i oczywiście wietrzenie pomieszczeń. Aby nie dopuszczać do przesuszenia gardła, należy pić odpowiednią ilość płynów, bez względu na to, czy odczuwasz pragnienie, czy nie.

Gdy ból gardła już wystąpi, trzeba sięgnąć po domowe sposoby, sprawdzone przez nasze mamy i babcie. Bardzo skuteczne w walce z tymi dolegliwościami są płukanki ziołowe, które odkażają gardło, działają przeciwzapalnie oraz redukują ewentualne obrzęki błony śluzowej.

Do tego celu świetnie nadają się napary z rumianku, szałwii lub tymianku. W tej roli świetnie sprawdza się też płukanka z sody oczyszczonej, ale nie każdemu odpowiada ten smak.

Jeśli już pojawiła się infekcja, aby nie dopuścić do jej rozwoju, należy zapewnić sobie możliwość wypoczynku. Najlepiej zostać w domu dwa lub trzy dni, dużo spać i pić ciepłe napoje. Można przyrządzać sobie herbatę z miodem i cytryną, albo ciepły napar z lipy. Przeciwzapalnie działa też czosnek, a więc 1-2 ząbki można dodać do kubka ciepłego mleka i taki napój wypić przed snem.


Gdy zawodzą naturalne metody…

…trzeba sięgnąć po farmaceutyki. Tu znakomicie sprawdzą się wszelkie tabletki do ssania, które skutecznie łagodzą objawy bólu gardła. Obecnie możemy sobie wybrać nawet smak takich tabletek, by zgadzał się z naszymi upodobaniami.

Jeśli oprócz bólu gardła odczuwamy ogólne osłabienie organizmu, warto sięgnąć po leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, takie jak chociażby Strepsils z substancją flurbiprofen. To lek, który stosowany jest jako substancja aktywna w leczeniu stanów zapalnych różnego pochodzenia. Jest to środek, który nie tylko łagodzi objawy, ale także zwalcza skutecznie przyczyny występowania infekcji.

Jeśli jednak ból gardła utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub się nasila, należy skontaktować się z lekarzem. Taki rozwój wydarzeń może oznaczać zdecydowanie poważniejszą chorobę niż zwykła infekcja wirusowa.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.