Ogólne badanie moczu jest rozwiązaniem, pozwalającym na stwierdzenie i wykrycie wielu chorób i nieprawidłowości zachodzących w organizmie. Jest tanie, szybkie i nieinwazyjne. Niestety w wielu przypadkach nie jest jednoznaczne. Warto wiedzieć, jakie choroby można zdiagnozować, mając w ręku wyniki badań?

Choroby nerek

To podstawowa grupa schorzeń, która jest najłatwiejsza do zdiagnozowania na podstawie podstawowego badania moczu. Jeśli więc w jego wnętrzu znajdują się substancje, których być nie powinno, oznacza to, że nasze nerki nie pracują w sposób prawidłowy. Istotnym elementem, który może świadczyć o patologii nerek jest obecność cząsteczek białka w moczu. Może to bowiem świadczyć o nefropatii, o zapaleniach nerek albo tez ich mechanicznym uszkodzeniu.

Zakażenie układu moczowego

Niekiedy zdarza się, że badanie moczu jest dodatkowym punktem diagnostycznym. Ma to miejsce np. w przypadku zapalenia pęcherza albo cewki moczowej. Wówczas wykonanie jednego, prostego badania pozwala potwierdzić albo obalić przypuszczaną diagnozę, a dodatkowo upewnić się, czy nie występuje choroba nerek.

Aby mieć stuprocentową pewność, często specjaliści decydują się na wykonanie dodatkowego badania, którym jest posiew moczu. Jest oparte na umieszczeniu w moczu pacjenta specjalnych płytek, które umożliwiają wyhodowanie ewentualnych bakterii. Jeśli nie ma ich w moczu, podłoże ich pozostanie czyste. Jeśli z kolei pojawią się na płytkach, wówczas wiadomo, że dzieje się coś niedobrego.

Choroby wątroby

Dzięki badaniom moczu możliwe jest zobrazowanie pracy wątroby, oraz jej ewentualnych nieprawidłowości. Jest ona bowiem narządem niezwykle istotnym, gdyż filtruje krew z nieco innych substancji, niż ma to miejsce w przypadku nerek.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.