Aby pacjent z atopowym zapaleniem skóry mógł liczyć na właściwą, i przynoszącą odpowiednie rezultaty terapię, konieczna jest współpraca między lekarzami różnych specjalizacji. Choroba ta jest jednak na tyle powszechna, że niemalże każdy lekarz miał z nią styczność. Warto jednak dowiedzieć się, kto będzie potrafił właściwie nas zdiagnozować i wskazać najlepszą dla konkretnego przypadku, metodę leczenia.

Lekarz dermatolog

Lekarz dermatolog jest zwykle pierwszym, do którego udajemy się w przypadku podejrzeń o atopowe zapalenie skóry. Na szczęście wizyta u tego specjalisty nie wymaga odpowiedniego skierowania, dzięki czemu niemalże każdy może się na nią zdecydować. Zaletą dermatologa jest postawienie odpowiedniej diagnozy, na podstawie obserwacji objawów oraz zebrania szczegółowego wywiadu od pacjenta. Dobrze jednak udać się do niego w momencie występowania najbardziej widocznych i typowych objawów.

Zwykle specjalista ten daje określone wskazania, co do wyboru konkretnych leków. Dodatkowo informuje pacjentów o właściwej pielęgnacji naskórka oraz przepisuje leki do stosowania w miejscach występowania objawów.

Lekarz alergolog

Alergolog jest kolejnym specjalistą, który może się zając atopowym zapaleniem skóry. Jego zadaniem jest jednak znalezienie genezy schorzenia. Oczywiście może on przepisać odpowiednie preparaty histaminowe albo też immunopresyjne, zmniejszające nasilenie występujących alergii. Taka kuracja umożliwia jednocześnie eliminacje szkodliwych czynników, wywołujących określone objawy choroby.

Lekarz rodzinny

Lekarz rodzinny najczęściej ze wszystkich spotyka się z najróżniejszymi chorobami, w tym także z atopowym zapaleniem skóry. Dlatego tez istotna jest jego współpraca z innymi lekarzami, którzy zajmują się leczeniem konkretnych przypadków. Ponadto obecność lekarza rodzinnego gwarantuje bezpieczeństwo i opiekę w trakcie całego cyklu terapii. Co ważniejsze, to właśnie do niego najszybciej można się dostać, w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jest ona zagwarantowana przez ubezpieczenie zdrowotne. Pełni więc on nie tylko funkcję opiekuńczą ale również doradczą- mówi bowiem o konieczności przyjmowania odpowiednich leków, oraz w razie potrzeby wskazuje odpowiedniego specjalistę do dalszego leczenia.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.