Gdy nastąpi już rozpoznanie choroby, jaką jest ADHD, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty i rozpocząć właściwe leczenie. Im wcześniej, tym zdecydowanie lepiej, ponieważ, jak w większości przypadków terapia ta nie jest ani łatwa, ani krótka. Obecnie metod leczenia nadpobudliwości psychoruchowej jest kilka, warto jednak uwzględnić fakt, że każda z nich jest wielokierunkowa. Nie można więc skupić się wyłącznie na pacjencie, ale również jego najbliższemu otoczeniu.

Terapia behawioralna

Tego rodzaju terapia dąży do eliminacji objawów nie tylko samej choroby, ale również równolegle istniejących zaburzeń, takich jak dysleksja czy dysgrafia. Metoda oparta jest na oddziaływaniu na zachowanie dziecka i dążeniu, do jego zmian. To sposób łagodzący i wyciszający złe zachowania, a także wzmacniający dobre. Obecnie uważana jest za jedną z najbardziej skutecznych, o ile jest przeprowadzana we właściwy sposób.

Praca w szkole

Równie istotną sprawą, jest odpowiednie działanie nauczycieli i szkoły. Często stosowane jest nauczanie wyrównawcze, które oznacza organizację dodatkowych, specjalnie wybranych zajęć. Pozwalają one wzmocnić pewne nawyki, które umożliwią swobodne uczestnictwo w pozostałych lekcjach.

Terapia indywidualna

Niekiedy niezbędna okazuje się terapia indywidualna, stosowana zwykle w przypadkach występowania objawów nerwicowych albo też depresyjnych. Dodatkowym rozwiązaniem jest korzystanie także z terapii rodzinnej, gdyż często okazuje się, że to właśnie w ich relacjach występują jakieś nieprawidłowości.

Farmakoterapia

Oczywiście w młodym wieku, najpierw stosuje się powyżej pisane metody, jednak gdy są nieskuteczne, wówczas lekarz może wprowadzić także farmakoterapię. Wówczas dobiera się właściwe leki, których obecnie jest kilka grup na rynku. Są to przede wszystkim leki przeciwdepresyjne, psychostymulujące czy tez trójcykliczne. Niestety istnieje wiele elementów składowych leczenia zaburzeń związanych z ADHD. Najlepiej trzymać się jednak ustanowionych zasad i terapii i zdawać sobie sprawę, że bardzo długa droga przed nami.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.