Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się zapobieganiem i korygowaniem wad postawy, leczeniem wad rozwojowych narządu ruchu oraz poprawianiem i przywracaniem czynności narządu ruchu. Traumatologia natomiast zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem urazów narządu ruchu takich jak złamania, skręcenia, zwichnięcia i urazy tkanek miękkich.  Lekarz specjalista traumatolog ortopeda zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem urazów i wszelkich patologii kości szkieletu, układu więzadłowo-szkieletowego oraz uszkodzeń naczyń mięśni i nerwów.  Centra medyczne specjalizujące się w zakresie ortopedii i traumatologii narządów ruchu zajmują się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń, wad wrodzonych i nabytych, zapaleń, nowotworów, uszkodzeń i zmian pourazowych narządów ruchu.

Jakimi schorzeniami zajmuje się specjalista ortopeda traumatolog?

Lekarz tej specjalności ściśle współpracuje z fizjoterapeutą w procesie leczenia pacjentów uskarżających się na bóle mięśni, stawów, kręgosłupa, zaburzenia czucia i napięcia mięśniowego oraz innych dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie. Najczęściej występujące schorzenia to: bóle kolan, barku, biodra, łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, choroby zwyrodnieniowe, skolioza, kifoza, dyskopatie, haluxy, ostroga piętowa oraz wszelkie złamania, urazy, skręcenia i ograniczenia ruchomości stawów. Traumatolog ortopeda diagnozuje leczy i kieruje rehabilitacją pacjentów wzmagających się z różnymi rodzajami patologii narządu ruchu. Specjaliści zaopatrują urazy, a zwłaszcza złamania. Często pacjentami ortopedy traumatologa są osoby uprawiające sport rekreacyjnie i wyczynowo i osoby starsze, u których z wiekiem narząd ruchu uległ degradacji w procesie starzenia. Większość wymienionych schorzeń w znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jakie badania wykonuje ortopeda traumatolog?

Wizyta zaczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu i postawienia wstępnej diagnozy. Następnie lekarz sprawdza ruchomość i stabilność stawów. Ocenia stan kręgosłupa i całego szkieletu, wady postawy i zwyrodnienia. W celu uzyskania dokładnego obrazu budowy, struktury i uszkodzeń kości i tkanek wykonuje się badania rentgenowskie i ultrasonograficzne, a jeśli to konieczne także tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. W badaniu stawów pomocną może być artrografia lub artroskopia. Mając pełny obraz stanu pacjenta lekarz decyduje konieczności unieruchomienia kończyny lub przeprowadzenia operacji chirurgicznej. W łagodzeniu bólu stosuje się terapię farmakologiczną. Lekarz zleca również konieczną rehabilitację i fizjoterapię, masaże i ćwiczenia.

Gdzie szukać pomocy ortopedy traumatologa?

Renomowane placówki medyczne, oprócz przyjęć ze skierowaniem w ramach NFZ świadczą też wiele usług z zakresu ortopedii, dobierają odpowiednie przedmioty ortopedyczne a także kwalifikują do operacji. Mają możliwość, zlecenia obrazowych badań specjalistycznych. Lekarze ortopedzi traumatolodzy praktykują przykładowo w centrach medycznych Scanmed S.A. w wielu miastach Polski: https://scanmed.pl/oferty/ortopedia-i-traumatologia-narzadu-ruchu.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.