Nie każde dziecko lubi chodzić do szkoły – nie ma w tym nic dziwnego, szczególnie jeśli nauka nie idzie najłatwiej. Niektóre dzieci na samą myśl o pójściu do szkoły dostają jednak temperatury, mdłości, bólów głowy, napadów lęku czy płaczu. Lekcje i kontakty z innymi uczniami śnią się im w nocy jako koszmary. Robią wszystko, by tylko uniknąć pojawienia się w szkole. Jednocześnie nauka w domu czy na kursach językowych może być dla nich całkowicie bezproblemowa. Gdy pójście do szkoły staje się tak dużym, codziennym problemem dla całej rodziny, warto sprawdzić czy u dziecka nie rozwinęła się fobia szkolna. Rodzice ze swojej strony mogą wtedy zadbać o pomoc dla dziecka.

1. Podstawa – rozmowa

Jeśli dziecko nagle odmawia chodzenia na lekcje,  rodzice powinni zacząć od sprawdzenia co się takiego wydarzyło, że szkoła budzi tak duży lęk. Bardzo często niechęć do szkoły związana jest z odrzuceniem przez rówieśników lub doświadczaniem przemocy ze strony kolegów albo nauczycieli. Rozmowa z dzieckiem, wychowawcą czy zaprzyjaźnionym kolegą z klasy może wskazać przyczynę. Określenie jej jest niezbędne do znalezienia skutecznego rozwiązania. Czasem jest to zwrócenie uwagi wychowawcy, czasem zorganizowanie dla klasy zajęć z psychologiem, ale niekiedy niezbędne jest przeniesienie potomka do innej placówki.

2. Wsparcie

Młodemu człowiekowi, który doświadcza silnego lęku, niezbędne jest wsparcie ze strony rówieśników i dorosłych. Jeśli dziecko poczuje się bezpiecznie w swojej klasie czy szkole, problem zniknie. Niekiedy czasowe ograniczenie wymagań ze strony nauczycieli i stopniowe wprowadzanie ich później jest całkowicie wystarczające, szczególnie, jeśli kluczowym problemem jest lęk przed negatywną oceną.

3. Psycholog

Jeśli dziecko nie mówi o przyczynach niechęci do szkoły, a nauczyciele nie wiedzą co mogło się stać, warto skonsultować się z psychologiem. Specjalista pracujący z dziećmi czy młodzieżą rozpozna sytuację dziecka i zaproponuje konkretne rozwiązania. Jeśli będzie taka potrzeba, być może zaleci konsultacje z psychiatrą i włączenie leków uspokajających.

4. Psychiatra

Jeśli psychoterapeuta uzna to za niezbędne, możliwe jest włączenie leków uspokajających. Dzięki lekom strach nie jest tak wszechogarniający i dziecko jest w stanie funkcjonować w szkole i kontynuować naukę. Rozwiązanie to jest całkowicie nieskuteczne, a wręcz szkodliwe, jeśli lęk dziecka związany jest z doświadczaniem przemocy, dlatego tak ważne są wcześniejsze rozmowy z nim i osobami w jego otoczeniu.

5. Zmiana szkoły

W niektórych przypadkach może okazać się niezbędna zmiana szkoły. Z mojego doświadczenia wynika, że nauczanie indywidualne nie jest dobrym rozwiązaniem, czasami nawet bardziej szkodzi niż pomaga. Młodemu człowiekowi bardzo trudno wrócić później do normalnego trybu uczenia się – separacja od innych nasila strach i coraz trudniej go przezwyciężyć. Dużo lepszym rozwiązaniem jest szkoła zapewniająca socjoterapię. Warunki w niej panujące są dostosowane do dzieci z problemami, łatwiej w niej się odnaleźć i wywiązywać z obowiązku szkolnego, a stały kontakt z rówieśnikami pomaga zmniejszyć lęk.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.