Każda osoba chcąca poprawić swoją sylwetkę powinna zwrócić uwagę na Indeks Glikemiczny. IG jest to wskaźnik, który szereguje produkty według tego, jak szybko po ich spożyciu rośnie we krwi stężenie cukru – glukozy. Znajomość indeksu glikemicznego umożliwia kontrolę posiłków pod kątem ilości i tempa pozyskiwania glukozy. Gdy glukozy jest zbyt mało, zaczynamy stopniowo tracić siłę mięśni, gorzej pracuje nasz mózg. Natomiast, gdy jest jej za dużo, zamieniana jest na tłuszcz.

Produkty zawierające wysoki poziom IG wywołują głód i powodują duże skoki insulny we krwi. Insulina reguluje poziom cukru, ale też powoduje aktywacje procesów przyswajania, co w praktyce przekłada się na tycie. Insulina aktywuje procesy neolipogenezy – tworzenia tłuszczy – głównie z dostarczanych węglowodanów. W tej też formie następuje składowanie. Ponadto ułatwia deponowanie tłuszczy krążących w surowicy krwi do komórek tłuszczowych. Spadek poziomu cukru we krwi wynikający z działania insuliny powoduje z kolei znów uczucie głodu, które najczęściej zaspakajamy kolejnymi produktami o wysokim IG.

Pokarm o niskim poziomie IG sprzyja odchudzaniu. Glukoza uwalniana i wchłaniana jest powoli. Stopniowo i na dłuższy czas zwiększa się jej poziom we krwi, gdyż żywność jest trawiona powoli. Uczucie sytości podtrzymywane jest również przez zachodzące po jedzeniu procesy metaboliczne w organizmie.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.