Przemiana materii to reakcje chemiczne (kataboliczne i anaboliczne) zachodzące w organizmie człowieka. Reakcje te pozwalają komórką na prawidłowe funkcjonowanie – wzrost, rozmnażania, pełnienie swoich funkcji. Kiedy przemiana materii zaczynać działać patologicznie dochodzić może do różnych problemów zdrowotnych. Tempo tej przemiany wpływa na wagę człowieka.

Ogromny wpływ na przemianę materii ma codzienny tryb życia, szczególnie dieta i aktywność fizyczna. Do zaburzeń w przemianie materii przyczynia się w znacznie większym stopniu to jak często spożywamy posiłki niż to co jemy. Aby przemiana materii funkcjonowała harmonijnie i prawidłowo powinniśmy spożywać regularne posiłki o niewielkiej objętości. Robienie dłuższych przerw między posiłkami to największa zbrodnia przeciwko przemianie materii.

Wskazanie jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, pełniziarnistego pieczywa, orzechów, pestek, chudego mięsa i ryb. Powinno się też dużą wagę przykładać do regularnego picia wody. Szczególnie niewskazane w diecie jest tłuste mięso, fast foody, słodycze, przekąski typu chipsy, białe pieczywo, słodkie napoje, alkohol i papierosy.

Walcząc z zaburzeniami w funkcjonowaniu przemiany materii warto sięgnąć po zioła oraz preparaty dostępne w aptece. Może to być bratek (do zaparzania), sok z aloesu lub jeden z wielu dostępnych na rynku gotowych preparatów.

Tagi: , , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.