Zespół jelita drażliwego to bardzo nieprzyjemna przypadłość, która wymaga bezwzględnej diety. Dlatego przy każdym przypadku istnieją różne zalecenia dietetyczne.

Unikamy

Zaparcia są przykre, ale można z nimi walczyć. Należy jednak unikać niektórych pokarmów, takich jak białe pieczywo, ryż, ziemniaki, gotowane jajka, czy nawet czekolada. Podstawową zasadą jest jednak eliminacja z diety pokarmów złożonych przede wszystkim z węglowodanów, gdyż te odpowiedzialne są za procesy gnicia w jelitach. Warto także prowadzić obserwacje własnego organizmu i unikać pokarmów, po których czujemy się zdecydowanie źle. Niekiedy produkty te są nieoczywiste, jak np. banany.

Zalecane

Aby pozbyć się zaparć, należy brać pod uwagę dostarczanie dużej ilości płynów, oraz uwzględnianie w diecie błonnika pokarmowego. Przede wszystkim oczyszcza on organizm, i udrażnia jelita. Dodatkowo substancja ta wiąże wodę, co automatycznie zmiękcza stolec i ułatwia jego wypróżnianie.

Istotna jest więc klasyczna woda. I wbrew wielu opiniom, najlepszą wydaje się gazowana. Żaden inny napój- czy to kawa, czy też herbata, nie dostarczy organizmowi takiej ilości wody, jaką mieści szklanka. Dodatkowo woda jest niezbędna przy suplementacji błonnikiem, gdyż w przeciwnym razie może on bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.