Czym jest kolagen?

Kolagen jest prostym białkiem, który stanowi jeden z najważniejszych składników w ludzkim organizmie. Jego budowa opiera się na aminokwasach i wchodzi w skład mięśni, tkanki łącznej, skóry i kości. Niestety już po 25 roku życia każdy z nas traci zdolność odbudowy naturalnego kolagenu. Jak podają naukowcy, na jego obecność można jednak wpłynąć odpowiednią dietą.

Dieta a wytwarzanie kolagenu

Najnowsze badania potwierdzają, że ważną rolę w produkcji kolagenu odgrywa codzienny jadłospis. Jeśli obfituje on w liczne warzywa, owoce i białka, czy produkty pełnoziarniste, wspomaga nasz organizm w jego odbudowie.

Zielone warzywa

Jak udowodniono naukowo, na zwiększenie produkcji kolagenu ma wpływ przyjmowanie produktów takich jak zielona, warzywa liściaste, a więc szparagi, kapusta czy szpinak. Zawierają one w sobie przeciwutleniacz o nazwie luteina. Jej obecność wpływa na zwiększenie nawilżenia naskórka, oraz zapewnienie naturalnej ochrony przed promieniami słonecznymi.

Czarna porzeczka – numer 1 wśród owoców

Czarna porzeczka to zdecydowanie najlepszy owoc, który zawiera w sobie ogromną ilość witaminy C. Warto także zwrócić uwagę na owoce cytrusowe i leśne, które także mają w sobie witaminę C.

Buraki

Obecnie buraki uważane są za doskonałe, naturalne źródło krzemu. Wraz z witaminą C, która także jest w nich zawarta korzystnie działa na syntezę włókien kolagenu i elastyny. To doskonały pomysł dla wszystkich osób, chcących zadbać o własne zdrowie.

Ziarna zbóż

Zboża, zawierające  w sobie białka proste są niezbędnym elementem do wytwarzania kolagenu. Co najważniejsze, prolina występuje naturalnie w wielu produktach, co umożliwia jej regularne dostarczanie organizmowi.

Fasola

Tak niedoceniane warzywo jak fasola, posiada zdolności, dzięki którym możemy na dłużej zachować młody wygląd. Stanowi bowiem najlepszy produkt, zawierający w sobie kwas hialuronowy, a więc substancję zapobiegająca starzeniu się skóry.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.