To, co jemy, bardzo wpływa na działanie całego naszego organizmu oraz nasze samopoczucie. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia dieta pomaga również w walce z trądzikiem.

Co jeść?

Osoby walczące ze schorzaniami cery powinny dbać o to, by w ich codzienne pożywienie posiadało jak najwięcej składników naturalnych. Oto produkty wpływające szczególnie dobrze na stan cery:

·         Produkty zbożowe z grubego przemiału (ryż brązowy, kasza gryczana, kasza jęczmienna, pieczywo ciemne, płatki owsiane) – posiadają dużą ilość cynku oraz witamin z grupy B. Dodatkowo regulują pracę jelit i usprawniają pracę przewodu pokarmowego.

·         Przetwory mleczne (mleko, jogurty, kefiry, twarożki) – zawierają witaminy z grupy B, które wpływają na kondycję skóry i zmniejszają nadmierny łojotok.

·         Świeże warzywa i owoce – są naturalnym, najlepszym źródłem witamin i składników mineralnych, a także błonnika, odżywiających cały organizm, w tym również skórę. Mając jednak do wyboru kraje importowane i te rodzime, warto wybrać te drugie- zawierają mniej mikrotoksyn.

·         Ryby i owoce morza – zapewniają duże ilości cynku i selenu, wpływające pozytywnie na skórę.

·         Woda – picie jej w odpowiedniej ilości ma pozytywne znaczenie dla zdrowia i wyglądu naszej skóry. Woda oczyszcza organizm z toksyn i zapewnia odpowiednie nawodnienie skóry. Dzienna zalecana dawka to około 1,5 litra.

Czego unikać?

Osoby dotknięte problemami trądzikowymi powinny mieć świadomość, że wiele produktów może sprzyjać rozwojowi tego zaburzenia i potęgować jego objawy.

·         Tłuszcze zwierzęce (mięso i wędliny, tłuste sosy na bazie mięsa, zasmażki itp.).

·         Słodycze (zwłaszcza czekolada i kakao) – powodują wzrost poziomu insuliny, co zwiększa występowanie trądziku.

·         Ostre przyprawy (chili, pieprz) – zwiększają występowanie sebum.

·        Używki, takie jak alkohol i papierosy – zwiększają objawy trądziku. Tytoń zwiększa poziom cholesterolu, zmniejsza ukrwienie skóry i uniemożliwia jej swobodnie oddychać.

·         Sól –jest wydalana przez skórę tworząc nacieki zapalne, wysięki i pryszcze, ponadto drażni gruczoły łojowe.

·         Fast foody – tłuste, często nieświeże potrawy smażone na wielokrotnie używanym oleju i ostro przyprawione mają bardzo negatywny wpływ na stan cery.

·         Produkty, które zwierają dużą ilość konserwantów i sztucznych barwników (napoje gazowane, słodycze)- sztuczne składniki źle wpływają na jakość skóry.

Osoby walczące z trądzikiem powinny pilnować swojej diety, aby była bogata w witaminy i minerały, a jednocześnie była zdrowa i lekka.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

  • Jestem wegetarianką od trzech lat. W ostatnim miesiącu, za namową wujostwa, zaczęłam jeść ryby. Niedługo po tym wyskoczył mi trądzik. Jak temu zapobiec? Nie zmieniłam nic innego w mojej diecie :c