Chyba każdy człowiek zdaje sobie sprawę, że najlepszym sposobem na likwidację stresu jest wyeliminowanie jego źródła. Niestety niekiedy nie jest to takie proste i oczywiste. Istnieją również przypadki, w których pozbycie się „punktu zapalnego” wydaje się niemożliwością. W wielu sytuacjach najlepszym rozwiązaniem może być także zmiana diety. Dostarczanie organizmowi właściwych i potrzebnych składników wpływa bowiem na minimalizowanie objawów zdenerwowania czy też lęków.

Witaminy

Wszyscy lekarze nie mają wątpliwości co do jednego- odpowiednia ilość witamin wpływa korzystnie na działanie całego organizmu. Jeżeli mowa o stresie, tutaj najlepiej sprawdzają się te, z grupy B. Dodają energii, zapobiegają depresji, wzmacniając jednocześnie układ nerwowy. Aby zachować więc pozytywny nastrój dobrze jest wprowadzić do codziennej diety pestki słonecznika, kapustę, fasolę czy też brokuły.

Minerały

Wśród minerałów, doskonale sprawdzającą się substancją w walce ze stresem, jest bez wątpienia wapń. Dzięki niemu możliwa jest bowiem produkcja hormonów żeńskich, wpływających na cały stan psychiczny kobiet. Jeśli go zabraknie, wówczas komórki nerwowe stają się nadwrażliwe. Wapń odnaleźć można w serach, fasoli, sardynek czy produktach nabiałowych.

Innym minerałem istotnym, z punktu widzenia opanowywania stresu jest cynk. To niezbędny składnik produkcji enzymów i hormonów, kontrolujących system nerwowy. Mało jednak kto wie, że cynk wpływa także pozytywnie na czynności i funkcjonowanie mózgu. Najczęściej spożywa się go jedząc ziemniaki, pieczywo czy makarony.

Przykłady konkretnych produktów

Orzechy i migdały są dobrym pomysłem na walkę ze stresem. Wpływają bowiem korzystnie na układ nerwowy, a dodatkowo pozwalają na skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego. Ci, którzy nie są zwolennikami takich produktów, mogą swobodnie spożywać awokado, które jest źródłem wielu substancji tonizujących układ nerwowy, jak również zeaksantyny czy luteiny, niezbędnych dla prawidłowego wzroku.

Nie od dziś wiadomo, że ryby są cennym produktem, docenianym przez wszystkich dietetyków i specjalistów od zdrowego żywienia. Ich obecność w organizmie wpływa na pracę układu krwionośnego serca, a ponadto zapobiegają występowaniu miażdżycy i zawałów. Najważniejsze jest jednak to, że ryby umożliwiają utrzymanie adrenaliny i kortyzolu na odpowiednio niskim poziomie.

Jeśli zatem szukamy naturalnych i zdrowych rozwiązań, pozwalających na lepsze samopoczucie każdego dnia, zwróćmy uwagę na to, co spożywamy. Być może dzięki dokładnej analizie i drastycznej zmianie żywienia znajdziemy doskonała metodę, niwelującą stres.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.