Odżywki dla sportowców w dalszym ciągu są tematem kontrowersyjnym. Kojarzone są z czymś absolutnie „złym” i „nielegalnym” a ich zażywanie z pewnością powoduje „poważne skutki uboczne”. Najwyższy czas przybliżyć temat suplementów i przestać postrzegać je jako negatywne. W poniższym artykule pokażemy, jakie korzyści mogą nam przynieść odżywki, zawierające suplementy .

Po co odżywki?

Odżywki oraz suplementy diety są przyjmowane w celu poprawienia pracy układu oddechowego i zwiększenia czynności serca naszego organizmu. Na rynku dostępna jest ogromna ich ilość. Jedne zwiększają napięcie mięśni oraz dodają energii, drugie zaś opóźniają odczuwanie zmęczenia. Są też takie, które znacząco wpływają na zmniejszenie łaknienia, co jest szczególnie przydatne w procesie odchudzania.

Co legalne, a co zabronione?

Substancje obecne na rynku można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią produkty dostępne bez recepty –m.in. kofeina, efedryna, guarana, pseudoefedryna, epinefryna, ginseng. W drugiej grupie znajdują się takie, których użycie jest dozwolone jedynie po konsultacji z lekarzem. Wśród nich wyróżniamy teofilinę, salmeterol, metamfetaminę itd. Pewna część substancji z drugiej grupy jest zabroniona i wpisana na listę substancji zakazanych przez WADA (World Anti-Doping Agency- Światowa Organizacja Antydopingowa). Wykrycie ich w organizmie sportowca jest podlegane surowym karom.

Kofeina

Od 2005 roku kofeina stała się substancją legalną i nie istnieje w spisie WADA. Można ją spokojnie przyjmować w dozwolonych ilościach. Jej rozpowszechnionym źródłem są kawa, herbata a nawet w mniejszych ilościach kakao. Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy i czynność oddechową, zmniejsza senność i zmęczenie oraz pozytywnie wpływa na refleks. Jedną z zalet kofeiny jest jej zdolność do uwalniania wolnych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu chroni zasoby glikogenu, odpowiedzialne za utrzymanie źródła energii. Oczywiście jak to z każdą substancją bywa, nie wolno przesadzać z jej przyjmowaniem. Zbyt duża ilość kofeiny może wywoływać rozdrażnienie a nawet przyczynić się do odwodnienia.

Efedryna

Efedryna jest substancją cenioną na całym świecie przez sportowców ze względu na jej termogenne działanie. Dzięki niej w organizmie kalorie są przekształcane w ciepło co prowadzi do spalenia tkanki tłuszczowej i oszczędza mięśnie. Efedryna podnosi ciśnienie krwi, zwęża naczynia krwionośne, rozszerza oskrzela i przyspiesza czynność serca. Nadużycie tej substancji powodować może zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu , w tym m.in. udar, zatrzymanie krążenia, zaburzenia naczyniowe czy powstanie nadciśnienia. Efedryna może także wywoływać bezsenność i drgawki, a nawet przyczynić się do śmierci.

Amfetamina

Amfetamina pojawiła się już w latach 90 pod postacią benzedryny, stosowanej do leczenia astmy oskrzelowej.. Substancja ta daje krótkotrwałe uczucie euforii – powoduje wzrost ciśnienia krwi, likwiduje zmęczenie i senność, wspomaga koncentrację i refleks oraz hamuje apetyt. Zażywanie amfetaminy przez dłuższy czas niesie za sobą wiele niepożądanych efektów, takich jak : zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, , arytmię serca i hipertermię. Wywołuje także paranoję i może spowodować nagłą śmierć. Przyjmowanie tej substancji obecnie jest całkowicie zabronione. Należy ona do używek nielegalnych, a jej posiadanie jest karalne.

Kreatyna

Kreatyna jest popularnym suplementem, stosowanym w sportach siłowych oraz wytrzymałościowych. Dodaje ona siły oraz przyspiesza przyrost masy mięśniowej. Nie jest ona jednak wskazana dla osób chorych na nerki. Podczas przyjmowania kreatyny, wzrasta waga która w konsekwencji powoduje zatrzymywanie wody w organizmie.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.