Anemia jest poważną chorobą, która może dotknąć niewątpliwie każdego z nas. W pierwszym jej etapie, doskonałą metodą leczenia okazuje się dieta, które często wspierana jest środkami farmakologicznymi. Warto zatem wiedzieć, na czym polega terapia żywieniowa i co właściwie można wtedy spożywać.

Terapia żywieniowa

To jedno z najprzyjemniejszych rozwiązań leczenia, jakie można sobie wyobrazić. Wystarczy bowiem wprowadzić kilka nawyków do codziennej diety, a objawy niedokrwistości zostaną całkowicie wyeliminowane.

Pierwszym i niezbędnym składnikiem jest oczywiście żelazo, wchodzące w skład czerwonego barwnika odpowiedzialnego za przenoszenie tlenu. Od jego obecności naprawdę bardzo wiele zależy, gdyż wpływa on na właściwą pracę serca, wszystkie reakcje odpornościowe i wiele, wiele innych. Najlepiej dostarczać żelaza w postaci pokarmów pochodzenia zwierzęcego, gdyż wówczas pierwiastek ten jest łatwo przyswajany.

W codziennym żywieniu warto również postawić na wszelkiego rodzaju sery, jajka, mięso czy twarogi- dobrze także zmienić proporcje i zamiast tłustych rzeczy wprowadzać warzywa i owoce. Należy wiedzieć, że niedokrwistość wymaga też dostarczania witaminy C, której jest najwięcej właśnie w wymienionych wyżej produktach.

Istotnym dla zdrowia, jest również pobieranie pokarmów, zawierających w sobie odpowiednią dawkę witamin z grupy B (biorą czynny udział w produkcji erytrocytów, których brak wywołuje anemię). Należy uwzględnić również cynk, miedź, magnez czy molibden uczestniczące w produkcji czerwonych krwinek.

Skuteczność

Jak podają badania, stosowanie odpowiedniej diety może częściowo bądź całkowicie wyleczyć z objawów anemii. Jest to oczywiście uzależnione od wielu innych czynników, czyli np. wieku, płci czy osobniczych uwarunkowań. Nie od dziś jednak wiadomo, że dieta jest dobra na wszystko.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.