Przewlekłe i nawracające bóle w okolicach kręgosłupa stanowią jedne z najbardziej uciążliwych schorzeń w społeczeństwach zachodnich na przełomie XX i XXI wieku. Nieustanna walka z pojawiającym się bólem powoduje, że ludzie cierpiący na tego typu schorzenia często nie są w stanie ani pracować, ani wykonywać żadnych innych codziennych czynności. Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na samodzielne poradzenie sobie z pojawiającym się bólem?

Leczenie przyczyn, nie skutków!

Najczęściej praktykowaną metodą samodzielnego radzenia sobie z pojawiającymi się bólami jest stosowanie dostępnych bez recepty środków farmaceutycznych. Powodem tego są przede wszystkim niewiedza oraz łatwy dostęp do leków przeciwbólowych. W zależności od stopnia nasilenia bólu, apteki oferują całe spektrum leków OTC o różnej sile działania. Stosując je, musimy jednak pamiętać o tym, że mają one jedynie działanie doraźne, polegające na uśmierzeniu powstałego bólu, lecz nie zwalczają jego przyczyn. Tymczasem, jeżeli chcielibyśmy skutecznie pozbyć się nękających nas bólów na dłużej, powinniśmy się skupić na zwalczeniu powodów ich powstania.

Przyczyny powstawania bólu karku i pleców

Określenie dokładnych przyczyn powstawania bólu w okolicach kręgosłupa jest możliwe jedynie poprzez wykonanie dokładnych badań diagnostycznych. Dzięki nim można stwierdzić, czy pojawiający się ból ma podłoże mechaniczne, czy jest skutkiem jakiejś poważnej choroby. Organizm człowieka za pomocą bólu sygnalizuje, że ma jakiś problem, dlatego działania polegające na walce z samym bólem, a nie z jego przyczyną, są nie tylko niepoprawne, ale również szkodliwe.

Ogromny wkład w walkę z bólami karku i pleców wniósł znany nowozelandzki fizjoterapeuta – Robin McKenzie. Dzięki prowadzonym przez niego badaniom wiemy, że bóle w okolicach kręgosłupa najczęściej, bo w aż 97 proc. przypadków, mają podłoże mechaniczne i są rezultatem przybierania przez lata nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, leżenia czy wykonywania codziennych czynności. Złe nawyki powodują, że nasz kręgosłup pozostaje w nienaturalnej pozycji, co z biegiem lat skutkuje uszkodzeniem krążków międzykręgowych oraz utratą elastyczności i jego prawidłowej ruchomości.

Na szczęście metoda McKenziego nie ogranicza się jedynie do wskazania dokładnych przyczyn powstawania bólu karku czy pleców, ale określa także skuteczne metody przeciwdziałania im. Pacjent po zgłoszeniu się do fizjoterapeuty, który posiada certyfikat Instytutu McKenziego, zostaje poddany badaniom, na podstawie których zostaje precyzyjnie określona przyczyna powstania bólu. Badanie składa się z dwóch części – szczegółowego wywiadu oraz badania przedmiotowego. Po wykonaniu badań fizjoterapeuta przekazuje dokładne instrukcje, w jaki sposób można sobie radzić z pojawiającym się bólem. Instrukcje te polegają na wpojeniu nawyku prostego siedzenia oraz na mobilizacji pacjenta do regularnego wykonywania indywidualnie dobranego rodzaju ćwiczenia. Największą zaletą tej metody jest fakt, że po otrzymaniu dokładnych instrukcji osoba cierpiąca na pojawiające się bóle jest w stanie samodzielnie sobie z nimi radzić.

Więcej informacji na temat metody McKenziego można znaleźć na stronie internetowej znajdującego się w Poznaniu jedynego polskiego Instytutu McKenziego – www.mckenzie.pl.

 

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.