Z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu cierpi, co siódma kobieta w wieku 20 lat i prawie co czwarta kobieta mająca od 18 do 48 lat. Objawów wysiłkowego nietrzymania moczu doświadczyło 37% kobiet mających od 35 do 54 lat (u 39% kobiet objawy te pojawiły się po ukończeniu przez nie 55 lat).
Problem wysiłkowego nietrzymania moczu staje się coraz bardziej powszechny, a choroba ta może dotknąć kobietę w każdym wieku. Mimo to większość pacjentek nie zgłasza się do lekarza licząc na to, że dolegliwość ustąpi samoistnie. Efekt? Nasilające się objawy choroby i coraz większe poczucie dyskomfortu!

Co wywołuje nietrzymanie moczu?

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet zalicza się:

– liczne porody,

– wady wrodzone tkanki łącznej,

– niedobory hormonalne związane z okresem menopauzy,

– radioterapię,

– operacje cewki moczowej,

– inne wady wrodzone.

Pierwotne przyczyny nietrzymania moczu (takie jak porody) skutkują bezpośrednim uszkodzeniem mięśni miednicy, nerwów lub innych mięśni i struktur odpowiedzialnych za podtrzymywanie miednicy. Czynniki współwystępujące mogą z kolei zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lub pogorszyć jej przebieg u tych pacjentek, które cierpią już na wysiłkowe nietrzymanie moczu – wyjaśniają eksperci z Kliniki Ziemlewski.

Do czynników predysponujących zalicza się natomiast skłonności genetyczne, płeć, rasę, czynniki anatomiczne i neurologiczne. Czynnikami wywołującymi wysiłkowe nietrzymanie moczu są ciąża i poród, zaś tymi, które możemy określić mianem przyczyniających się są otyłość, palenie papierosów, infekcje dróg moczowych czy choroby neurologiczne takie jak udar czy stwardnienie rozsiane. Co istotne, również przyjmowanie niektórych leków może wywoływać skutki uboczne w postaci nietrzymania moczu – dodają lekarze z Klinik Ziemlewski.

Nie jesteś sama, więc nie bój się zareagować!

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy nietrzymania moczu pamiętaj, że jest to dolegliwość, którą można całkowicie wyleczyć. Wystarczy w tym celu udać się do lekarza i umówić się na zabieg laseroterapii. Poprzedza go zazwyczaj konsultacja ginekologiczna, w trakcie której pacjentka powinna opowiedzieć o zaobserwowanych u siebie objawach i o stopniu ich nasilenia. Taka rozmowa pozwoli ustalić czy pacjentka kwalifikuje się do zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu – mówią specjaliści z Kliniki Ziemlewski.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu polega na fototermicznym i nieablacyjnym obkurczaniu pochwy. Wykonywany jest on za pomocą głowicy lasera (Er-YAG firmy Fotona lub Mona Lisa Touch), która zostaje wprowadzona do pochwy.

Działanie lasera prowadzi do wzmocnienia ścianek pochwy, powięzi wewnątrzmiednicznej i obszaru ujścia cewki moczowej. Laser powoduje namnażanie się i wzmocnienie włókien kolagenowych śluzówki. Ostatecznym efektem zabiegu jest obkurczenie tkanek, co przekłada się na zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej, a tym samym na przywrócenie jej właściwej funkcjonalności – zapewniają lekarze z Kliniki Ziemlewski.

Zabieg ten nie wymaga od pacjentki wcześniejszych przygotowań, bowiem jedynym ich elementem jest konsultacja ginekologiczna, na którą należy zabrać ze sobą wynik ważnego badania cytologicznego. Cała procedura jest zupełnie bezbolesna, nie pociąga za sobą konieczności podania znieczulenia i trwa zaledwie kilka minut. Pacjentka może wrócić do domu zaraz po zakończeniu zabiegu.

Laserowa korekcja nietrzymania moczu okazuje się skuteczna zarówno u młodych kobiet, jak i u pań w okresie menopauzy. Bezinwazyjny charakter zabiegu sprawia, że może być on wykonywany u pacjentki w każdym wieku. Jedynym przeciwwskazaniem są infekcje okolic, które miały zostać poddane laseroterapii (po ich wyleczeniu pacjentka może zdecydować się na zabieg ).

Jeśli problem wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy również Ciebie – nie wstydź się szukać pomocy! Wykorzystaj możliwości, które daje Ci ginekologia estetyczna i zapomnij o wszywaniu taśm czy siatek, noszeniu podpasek i niewygodnych wkładkach.

Umów się na zabieg do http://klinikiziemlewski.pl/poznan, pozbądź się nietrzymania moczu i odzyskaj pełnię fizycznego i psychicznego komfortu!

//

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.