Oczy są jednym z najważniejszych narządów. Dzięki nim możemy patrzeć na piękne kolory i zachwycające kształty. Oczy to także najbardziej wrażliwa część ciała, dlatego ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać.

Kiedy zacząć dbać o oczy?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów dla człowieka. Dbanie o niego powinno być podstawową, codzienną czynnością. Będąc rodzicami bardzo staramy się, aby nasze dzieci nie narażały oczu na działanie szkodliwych czynników. Od małego słyszą, żeby nie siedzieć zbyt blisko ekranu telewizora lub komputera. Zakładamy im również czapki z daszkiem lub okulary przeciwsłoneczne w celu ochrony przed promieniami UV. Częściej także chodzimy z nimi na badania wzroku. Sami, jako dorośli ludzie, rzadko myślimy o zdrowiu naszych oczu. Na co dzień nie przejmujemy się długimi godzinami spędzonymi przed komputerem lub przy sztucznym oświetleniu. Często bagatelizujemy pierwsze objawy zmęczonych oczu lub rozwijającej się wady wzroku. Dlatego warto od czasu do czasu wybrać się na badanie wzroku. Najlepiej jeśli zastosujemy się do kilku prostych rad, które pozwolą utrzymać wzrok w dobrej kondycji.

Jak dbać o oczy?

Istnieje kilka prostych wskazówek, które pozwolą na zachowanie zdrowych oczu:
– odżywiaj się prawidłowo; niektóre spożywane przez nas produkty bardzo korzystnie wpływają na oczy, są to m.in.: marchew, fasola, groch, pomidory, owoce cytrusowe, masło oraz drób; wprowadzając je do diety dostarczamy istotne dla dobrego wzroku cynk, luteinę, czy witaminę C i E;
– rzuć palenie; palenie papierosów przyczynia się do powstawania zaćmy i uszkodzenia nerwu wzrokowego, wpływa także na ogólne pogorszenie widzenia; warto zatem, mimo nieudanych prób, dalej próbować- być może w końcu się uda;
– chroń oczy; niekorzystne dla oczu są promienie UV, kurz lub inne zanieczyszczenia, które są obecne w powietrzu; powinniśmy zainwestować w okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV oraz w szczególnych przypadkach w okulary ochronne;
– nie spędzaj zbyt dużo czasu przed komputerem; jeśli w pracy dużo korzystamy z komputera, pamiętajmy aby robić sobie częste przerwy; możemy co jakiś czas skierować nasz wzrok na inną rzecz w pomieszczeniu i wpatrywać się w nią przez chwilę; można także wykonywać ćwiczenia, tj. powolne mruganie lub obracanie gałek ocznych.

Wybierz się do specjalisty

Jednym ze sposobów dbania o oczy jest wizyta u okulisty. Każda osoba, która nie ukończyła jeszcze 50 lat, powinna chodzić na wizytę kontrolną raz do roku. Starsze osoby powinny natomiast badać swój wzrok dwa razy częściej. Na badanie oczu powinniśmy się zdecydować zawsze, gdy zauważymy pogorszenie wzroku. Pamiętajmy, że im wcześniej zostaną wykryte ewentualne nieprawidłowości, tym łatwiej będzie je wyleczyć.

Wybór dobrego specjalisty może nie być łatwy, zwłaszcza jeśli jeszcze nigdy nie korzystaliśmy z takich usług. Jeśli szukamy profesjonalnego okulisty, to dobrym pomysłem będzie odwiedzenie strony firmy PKT.pl- baza salonów optycznych. Znajdziemy na niej oferty specjalistów z całej Polski. Będziemy mogli także poznać opinie innych osób na ich temat oraz zobaczyć jak byli oceniani. Pozwoli nam to na podjęcie właściwej decyzji.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.