Tradycja nakazuje spróbować każdej potrawy, jaka znajdzie się na wigilijnym stole, ale… Czy zastanawiałaś się nad tym, które potrawy świąteczne mają niższy indeks glikemiczny niż inne? Spójrz na świąteczny stół przez pryzmat zdrowia Twojej rodziny!

Indeks glikemiczny (w skrócie IG), inaczej nazywany jest wskaźnikiem glikemicznym. Często przedstawia się go w formie tabeli zawierającej informacje o wzroście stężenia glukozy we krwi po spożyciu określonego produktu żywnościowego. Po niektórych produktach stężenie glukozy we krwi wzrasta powoli, po innych- znacznie szybciej. Sprawdźmy, jakie wartości indeksu glikemicznego mają potrawy świąteczne!

Indeks glikemiczny potrawy

Jak widzimy wartości IG mogą być różne. Na to jaką wartość IG będzie miał posiłek wpływa kilka czynników, m.in.:

  • zawartość i wzajemne proporcje cukrów (tj. glukozy, fruktozy, laktozy i skrobi) w produkcie,
  • ilość zawartego w nim tłuszczu czy białka,
  • sposób przyrządzenia posiłku.

Jeśli pokarm jest szybciej trawiony, indeks glikemiczny jest wyższy. Podobnie jest ze smażeniem czy gotowaniem Im dłużej trwa proces obróbki produktu, tym jego indeks glikemiczny jest wyższy.

Utrzymywanie w miarę stałego poziomu cukru jest niezwykle ważne. Brak gwałtownych spadków cukru we krwi sprzyja utrzymaniu koncentracji, lepszemu samopoczuciu i zmniejszeniu wahań nastroju. Zbyt wysoki poziom cukru powoduje uszkodzenia w systemie nerwowym i naczyniach krwionośnych. Stały poziom glikemii zapobiega też napadom głodu.

Warto zapamiętać, że na poziom cukru we krwi, mają wpływ takie czynniki: wiek, rodzaj spożytego produktu, regularność posiłków i tempo w jakim je spożywamy.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.