Metabolizm człowieka to nic innego, jak tempo, w którym nasze ciało konsumuje i wytwarza energię w postaci niezbędnych kalorii. Oczywiście, każdy z nas chciałby posiadać szybki metabolizm, skutkujący przede wszystkim efektywnym spalaniem tkanki tłuszczowej, i utrzymywanie wagi na tym samym poziomie, bez względu na podejmowane kroki. Na szczęście istnieje wiele sposób, umożliwiających przyspieszenie metabolizmu. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, pozwalających na utrzymywanie właściwej sylwetki w prosty i naturalny sposób.

1.Zbuduj czystą masę mięśniową

Choć wiadomo, że nasz metabolizm wraz z wiekiem zwalnia a mięśnie, nawet w najlepszej kondycji powoli tracą na masie, dobrze jest utrzymywać określony poziom usportowienia. To, jaką wielkość tkanki mięśniowej posiada dany człowiek, determinuje jego zdolność do spalania kalorii, a więc radzenia sobie ze zbędnym tłuszczem. Aby utrzymać sylwetkę w doskonałej kondycji i wyglądzie, warto zadbać o mięśnie, np. poprzez regularne treningi na siłowni. Kluczem do sukcesu jest ponadto dostosowanie aktywności fizycznej do ilości przyjmowanych kalorii.

2. Jadaj śniadania!

Z ostatnich badań wynika, że coraz więcej osób lekceważy śniadania i ich role w funkcjonowaniu organizmu. Co ciekawsze, to właśnie Ci, którzy jedzą je regularnie posiadają zdecydowanie lepsze sylwetki od innych. Aby móc utrzymać odpowiednią aktywność przez cały dzień, należy o poranku przyjmować dużą ilość energii w postaci obfitych śniadań.

3. Unikaj cukrów prostych!

O to alarmują wszyscy dietetycy. Nadmiar cukru we krwi zostaje bowiem odkładany w postaci tkanki tłuszczowej. Spożywając produkty o niskim indeksie glikemicznym jesteśmy w stanie zachować naszą sylwetkę w odpowiedniej formie. Także regularne ćwiczenia i spożywanie błonnika, umożliwia utrzymywanie cukru we krwi na właściwym poziomie.

4. Jedz ostre potrawy!

O ile nie posiadasz problemów z wątrobą, pomysłem na przyśpieszenie metabolizmu jest spożywanie ostrych potraw. Przyprawy takie jak czosnek czy papryka przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej.

5. Śpij więcej!

Jak udowodniono naukowo, zbyt mała dawka snu wpływa na przybieranie na wadze. Dobrze więc zadbać nie tylko o odpowiednią ilość przespanych godzin, ale również o jakość naszego snu.

6. Pij więcej wody!

Woda jest niezbędna dla prawidłowego działania organizmu. Dodatkowo, jej duże spożycie wpływa na przyśpieszenie wypłukiwania toksyn z organizmu.

7. Jedz mniejsze posiłki!

Zamiast koncentrować się na trzech pełnych posiłkach, należy zmniejszyć ich jednorazową ilość i rozbić je na 4-5 mniejszych. Wówczas organizm lepiej trawi a dodatkowo nie odkłada tkanki tłuszczowej na później.

8. Nie omijaj żadnych posiłków!

Rezygnacja z któregokolwiek posiłku w ciągu dnia może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu. Dlatego też bzdurą jest pomysł nie jedzenia kolacji. Spożywaj posiłki w określonych, regularnych odstępach, a z pewnością nie będziesz borykał się z przybieraniem na wadze.

9. Planuj posiłki!

Nie tylko ilość pożywienia wpływa na nasze samopoczucie i wygląd. Także jakość przyjmowanych posiłków ma ogromne znaczenie. Nie jadaj więc przypadkowo, koncentruj się na dostarczaniu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i minerałów.

10. Pozbądź się stresu!

Stres działa negatywnie na każdego z nas. Większa produkcja kortyzolu, a więc hormonu stresu spowalnia metabolizm. Ponadto stres często zajadany jest słodyczami. Skończ z tym.

11. Pij zieloną herbatę!

Zielona herbata ma wiele zdrowotnych właściwości. Można więc swobodnie spożywać zamiast porannej kawy. Przyśpiesza metabolizm, chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a dodatkowo nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

12. Wiele procesów w…

.. naszym organizmie wymaga energii. Dlatego jedz dużo witamin, minerałów dostępnych w warzywach i owocach. Zrezygnuj z białego pieczywa na rzecz razowego.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.