Domowe sposoby na hemoroidy mogą być skuteczne, jednak pod warunkiem, że zaczniesz je stosować odpowiednio wcześnie, w momencie początkowym rozwoju choroby. Jeżeli zaobserwujesz pierwsze objawy hemoroidów, takie jak pieczenie w okolicach odbytu czy uczucie wilgoci w tym obszarze, koniecznie zastosuj metody, które pozwolą Ci wyleczyć lub spowolnić rozwój żylaków odbytu. Jakie to metody?

Nasiadówki – sprawdzony sposób uśmierzający pieczenie

Jednym z popularnych sposobów na hemoroidy, które w każdej chwili możesz przygotować w domu, są tzw. nasiadówki. Jak przygotować nasiadówkę na hemoroidy? Wystarczy, że nalejesz do wanny lub do dużej miski letnią wodę (jej temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza), po czym usiądziesz w niej na ok. 10-15 minut, podkurczając nogi. Żeby nasiadówka była skuteczniejsza, warto dodać do niej kilka ziół – łyżkę ziela rdestu, szałwii czy kory kasztanowca i dębu, które mają właściwości łagodzące i antybakteryjne. Nasiadówki przynoszą szybką ulgę, regulują przepływ krwi do okolic odbytu i łagodzą podrażnienia.

Przemywanie naparem ziół – łagodzenie podrażnionej skóry

W leczeniu hemoroidów niezwykle ważna jest odpowiednia higiena. Żeby zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych i infekcji w okolicach odbytu, należy przemywać strefy intymne odpowiednio przygotowanymi chusteczkami higienicznymi. Najlepszym wyborem będą delikatne, miękkie chusteczki namaczane w wyciągu z rumianka, nagietka, aloesu lub kory dębu.

Zimne okłady – szybka ulga w bólu

Jednym z najtańszych sposobów, pomagających w uśmierzeniu pieczenia i innych dolegliwości związanych z hemoroidami, są okłady. Jeżeli w związku z rozwojem żylaków odbytu odczuwasz ból, możesz zawinąć kostkę lodu w chusteczkę i przykładać go do obolałego miejsca. Dzięki temu zmniejszysz obrzęk i szybko poczujesz ulgę dzięki skurczeniu naczyń krwionośnych pod wpływem niskiej temperatury. Pamiętaj jednak, by nie przykładać lodu bezpośrednio do delikatnej skóry w okolicach odbytu – może to spowodować uszkodzenie delikatnych tkanek.

Masz hemoroidy? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

Domowych sposobów na walkę z objawami hemoroidów jest wiele. Warto jednak pamiętać, że są one tylko jedną z metod, która pomaga w leczeniu tej choroby. Żylaki odbytu mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nieleczone często wymagają chirurgicznego usunięcia. Choć wiele osób wstydzi się iść do lekarza z problemem takim jak hemoroidy, naprawdę lepiej to zrobić. Lekarz zbada, czy hemoroidy nie są objawem poważniejszej choroby i pomoże Ci w doborze odpowiedniej terapii. Dodatkowo lekarz wskaże Ci odpowiednie leki na hemoroidy, które zapobiegną nawrotom tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.