Astygmatyzm to nie choroba, to wyłącznie optyczna wada wzroku. Najczęściej jest ona wrodzona i można ją swobodnie korygować przy pomocy odpowiednio dobranych soczewek.

Powszechna wada

To jedna z podstawowych wad wzroku (obok daleko wzroczności i krótkowzroczności). Jak twierdzą specjaliści, wadę tą może posiadać nawet ok. 50 procent ludzi na całym świecie, co oznacza tyle, że jedna trzecia pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że ją ma!

Przyczyny astygmatyzmu

Skąd bierze się astygmatyzm? Wszystkiemu winna jest wadliwa budowa rogówki, bowiem zwykle ma ona inny kształt niż powinna ( a więc owalny zamiast kulistego). Taka sytuacja prowadzi do zniekształcenia ostrości widzenia.

Objawy astygmatyzmu

Objawami, które wiążą się z nieostrym widzeniem są przede wszystkim:

  • Ból głowy
  • Wyczuwalne napięcia oczu
  • Bardzo szybkie męczenie się oczu
  • Niekontrolowane ruchy mięśni

Jeśli chodzi o dzieci, niepokojącym objawem, który powinien dać do myślenia rodzicom i skłonić ich do wizyty u okulisty jest:

  • Brak chęci do czytania
  • Oglądanie przedmiotów z bliska
  • Mrużenie oczu
  • Oglądanie telewizji w bliskiej odległości od telewizora
  • Czy klasyczne tarcie oczu

Leczenie astygmatyzmu

Leczenie takiej wady wzroku ma miejsce poprzez trzy, podstawowe sposoby. Najczęściej stosuje się dobrane odpowiednio szkła kontaktowe bądź okulary korekcyjne. Niekiedy doskonałym rozwiązaniem jest korekcja laserowa oczu, dzięki której nie ma potrzeby noszenia okularów czy kontaktów.

Szkła optyczne do leczenia astygmatyzmu

Astygmatyzm regularny jest obecnie najbardziej popularnym rodzajem tej wady. Zwykle do jego leczenia stosuje się klasyczne szkła okularowe. W tym celu używa się specjalnych okularów ze szkłami cylindrycznymi, które są odpowiednio szlifowane, przez co umożliwia się odpowiednie załamywanie padającego światła pod kątem prostym, a więc pozwala się na punktowe odbicie obrazu na siatkówce.

Korekcja astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych

Dla przeciwników okularów stworzono specjalne toryczne szkła kontaktowe, które podobnie jak klasyczne okulary, nazywa są cylindrycznymi. Istnieją także specjalne twarde soczewki, stosowane u ludzi, których wada jest większa niż 2,5 dioptrii.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.