W przypadku zdrowych ludzi zaleca się co półroczne badania pod katem cholesterolu. Jeśli mowa o ludziach cierpiących na przewlekłe choroby serca- zdecydowanie częściej. To bowiem analiza składu osocza krwi stanowi podstawę badań laboratoryjnych, pozwalających na właściwą diagnostykę chorób układu krążenia.

Lipidogram

Istnieje specjalny test pozwalający na sprawdzenie stężenia poziomu cholesterolu we krwi- nosi on nazwę lipidogramu. Polega on na wykonaniu odpowiedniego badania na czczo, najlepiej na kilkanaście godzin po ostatnim posiłku. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie dowiedzieć się, że cierpimy na hipercholesterolemie, czyli właśnie zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Zakłada się, że prawidłowa norma tego badania wynosi mniej niż 200mg /1 dl krwi ( zarówno w przypadku LDL, jak i HDL). Wspomniane wyżej badania, dodatkowo pozwala na odczytanie wzajemnego stosunku ilościowego poszczególnych frakcji cholesterolowych. Jest to bardzo ważne badanie, gdyż u zdrowych osób, HDl powinien stanowić nie mniej, niż 25 procent ogólnej wartości cholesterolu.

Uwaga na LDL!

O ile poziom dobrego cholesterolu nie jest tak bardzo niebezpieczny dla zdrowia, o tyle na obecność LDL należy zwracać szczególna uwagę. Norma wynosi maksymalnie 135 mg/1dl krwi. Lekarze podkreślają, że prawdziwym zagrożeniem jest wynik powyżej 155mg/1dl krwi. Wówczas może on zagrażać życiu, wywołując chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę czy też innych dolegliwości układu sercowo-naczyniowego.

Warto jednak wiedzieć, że nikt bez odpowiedniej wiedzy nie powinien interpretować wyników lipidogramu, gdyż same liczby diagnozowane są na podstawie wielu innych rzeczy, takich jak np. styl życia pacjenta. Do innych czynników specjaliści zaliczają również obecność aktywności fizycznej, przewlekłych chorób, sposób odżywiania czy też rodzaj wykonywanej pracy, a nawet obecność nadmiernych kilogramów.

Złe wyniki to nie koniec świata

Podstawą jest więc nie wpadanie w panikę, gdy wyniki badań odbiegają od normy. Niekiedy problem znika wraz ze zmianą trybu życia i diety. Dodatkowo współczesna medycyna poleca stosowanie różnorodnych, odpowiednich leków, które doskonale radzą sobie ze złym cholesterolem.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.