Internet, podobnie jak nowoczesne pisma, coraz częściej informują o różnorodnych zaletach i wadach stosowania błonnika pokarmowego. Niestety wiele z nich jest zwyczajnymi bajkami, nie mającymi potwierdzenia w rzeczywistości. Dlatego tez poniżej zaprezentowano kilka najczęściej pojawiających się treści wraz z rzeczywistym i prawdziwym wytłumaczeniem.

Błonnik może zaszkodzić – prawda

Oczywiście, że jest to prawda. Problem w tym, że często czytając informacje nie mamy pojęcia, dlaczego. Chodzi tu głównie o spożywanie dużej ilości wody, podczas wysokobiałkowej diety. Jeśli ilość płynów jest niewystarczająca, resztki kałowe, których zadaniem jest przemieszczanie się wzdłuż układu pokarmowego, tworzą zator, wywołując zaparcia albo też bóle brzucha. Tu warto także nadmienić, aby popijanie odbywało się małymi łyczkami, powoli- a nie przyjmowaniem litra płynu naraz. Wówczas woda szybko przez nas przeleci, a uczucie pragnienia pozostanie.

Seniorzy oraz dorastające dzieci nie powinni jeść zbyt wiele błonnika – prawda

Regularne przyjmowanie błonnika może ograniczać ilość przyswajania składników odżywczych przez organizm. Taka sytuacja jest niekorzystna z punktu widzenia młodego dziecka, bowiem substancje te są niezbędne do prawidłowego rozwoju psychicznego i ruchowego. Dlatego przygotowując jadłospis dla dziecka, należy pamiętać, że nasza pociecha powinna przyjmować zdecydowanie mniej błonnika, niż my- dorośli. Z kolei osoby starsze, powinny koncentrować się na przyjmowaniu pokarmów poddanych obróbce termicznej, co oznacza, że muszą spożywać więcej gotowanych warzyw. Są łatwiejsze do pogryzienia i przezucia, a dodatkowo nie występuje ryzyko zmniejszenia tempa perystaltyki.

Sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych powinni unikać błonnika przed ciężkim treningiem i zawodami – prawda

Dlaczego sportowcy nie powinni stosować zbyt dużej ilości błonnika? Przede wszystkim substancja ta nie tylko może pogorszyć przyswajalność witamin czy też innych substancji odżywczych, ale wpływa na poprawę perystaltyki jelit, co może wywołać dyskomfort w momencie np. długotrwałego wysiłku- jak maraton, czy długi spacer. Zdarzają się także sytuacje, w których dochodzi do wymiotów.

Błonnik nie ma wartości odżywczych – prawda/mit

Prawdą jest, że włókno pokarmowe nie posiada wartości odżywczych. Natomiast, dzięki innym cechom jest źródłem korzystnych właściwości, pozwalających na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia.

Po posiłku bogatym w błonnik nie powinno się zażywać leków, suplementów, tabletek antykoncepcyjnych – prawda

Dlatego właśnie, wszyscy lekarze i farmaceuci, polecają stosowanie produktów farmaceutycznych i leków na dwie godziny po jedzeniu. W innym przypadku jedzenie z dużą ilością błonnika, może hamować przyswajalność ważnych witamin i minerałów.

Błonnik może wywołać biegunkę – prawda

Jeśli zamierzasz wprowadzać większą ilość błonnika do organizmu, dobrze jest to robić stopniowo. Nadmierna jego ilość może wywołać biegunkę. Stosuj zatem go z rozwagą, a z pewnością odczujesz same korzyści!

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.