Niestrawność, zgaga, skurcze żołądka, nieprawidłowa motoryka jelit oraz uczucie pełności po każdym posiłku – to tylko niektóre z wielu różnych objawów schorzeń żołądkowo-jelitowych. Każda dysfunkcja w obrębie tego układu daje się mocno we znaki i trzeba koniecznie szukać skutecznego rozwiązania.

Na pewno nieobca jest Ci niestrawność (zwana fachowo dyspepsją), objawiająca się bólem brzucha, uczuciem dyskomfortu w jego górnej części, zgagą, mdłościami i wymiotami. Niestrawność może być wywołana przebiegiem niektórych chorób, np. wrzodami żołądka, dwunastnicy czy chorobą refleksową, ale często jej pochodzenie jest poza chorobowe, często trudne do ustalenia. Może wywoływać ją np. nadwrażliwość trzewna, głęboki, stres, przejedzenie lub zjedzenie czegoś niewłaściwego, co szkodzi. Przyczyn może być cała masa.

Obok niestrawności drugim ważnym problemem chorobowym jest nadwrażliwość jelita, inaczej zwana nerwicą jelit. To schorzenie daje wyjątkowo drażniące objawy – takie jak przy niestrawności, ale zintensyfikowane. Zapadają na nie przede wszystkim kobiety. Zespół jelita drażliwego może być skutkiem złego stylu życia – tłuste jedzenie, fast-foody, ciągły stres, przepracowanie. Wywołać ją może także nadwrażliwość trzewna i dysfunkcja w pracy jelit. Nieleczona choroba może doprowadzić do upośledzenia mięśni gładkich układu pokarmowego.

Jak sobie radzić z bólem i innymi przykrymi objawami tych dwu schorzeń układu pokarmowego? Zazwyczaj stosuje się leki rozkurczowe, które wyeliminują ból brzucha i wzdęcia. Oprócz nich czasami trzeba zażywać preparaty przeczyszczające czy poprawiające perystaltykę jelit.

Bardzo dobrym lekiem, łagodzącym zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego jest Iberogast. W jego składzie znajdziesz aż dziewięć roślin leczniczych, działających docelowo na poszczególne przyczyny dolegliwości trawiennych. Lek wykazuje działanie wiatropędne, przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne. Przede wszystkim hamuje wydzielanie soku żołądkowego oraz uwalnia żołądek i jelita od nadmiernych skurczy. Napięte i pobudzone mięśnie żołądka ulegają rozluźnieniu, wyeliminowane zostaje także nieprzyjemne uczucie pełności po posiłkach.

Tego typu leki występują zazwyczaj w postaci płynnej i należy przyjmować je w określonej liczbie kropel. Dorośli 20 kropel trzy razy dziennie, natomiast dzieci do 12. roku życia trzy razy dziennie po 15 kropel.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.