Kto z nas nie marzy o pięknym i białym uśmiechu? Aby móc się nim pochwalić należy odpowiednio zadbać o zdrowie i wygląd naszych zębów. W tym celu zaś należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Regularne przeglądy zębów w połączeniu z właściwą codzienną higieną jamy ustnej zmniejszają ryzyko powstawania próchnicy oraz innych stanów chorobowych do minimum. Pojawia się tylko pytanie, jak często należy odwiedzać dentystę?

Skuteczna profilaktyka

Lekarze stomatolodzy zalecają, aby odwiedzać ich gabinety regularnie co pół roku. Takie odstępy czasu pozwalają na wykrycie niekorzystnych zmian zachodzących w naszej jamie ustnej oraz w razie konieczności umożliwiają szybkie wdrożenie właściwego leczenia.

Powinniśmy zatem umawiać się do stomatologa na przegląd zębów co 6 miesięcy. Dwie wizyty u specjalisty w ciągu jednego roku pozwolą nam na zachowanie zdrowego uśmiechu i oszczędności w domowym budżecie. Przede wszystkim zaś dzięki nim unikniemy bólu związanego z próchnicą oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości. A to przecież głównie ze strachu przed nimi omijamy kliniki stomatologiczne szerokim łukiem. Rozsądnie jest więc bardziej skupić się na profilaktyce niż na unikaniu leczenia.

Nie bójmy się wizyt u stomatologa

Wielu z nas wciąż jeszcze pamięta gabinety sprzed lat. A myśl o wizycie w takim miejscu przyprawia o gęsią skórkę. Współczesne klinki różnią się jednak od pod każdym względem. Począwszy od wystroju, poprzez wyposażenie, na metodach leczenia kończąc. Obecnie lekarze stomatolodzy dysponują szeregiem nowoczesnych narzędzi i środków, dzięki którym możliwe jest komfortowe i bezbolesne leczenie zębów. A kiedy nie jest możliwe zapewnienie całkowicie bezbolesnej procedury, wówczas dentyści dbają o to, aby zabieg trwał jak najkrócej.

Jeśli jednak będziemy odbywać regularne przeglądy zębów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie konieczności ich przeprowadzania.

Boli Cię ząb? Idź do stomatologa, nie zwlekaj!

W gabinecie stomatologicznym najczęściej pojawiamy się dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać silny i nieustanny ból zęba. A taki objaw, to już bardzo często wyraźny znak, że bakterie próchnicy zaatakowały najgłębsze tkanki naszego zęba i doszło do zapalenia miazgi. W sytuacji, w której zmiany chorobowe są nieodwracalne, jedynym rozwiązaniem jest usunięcie miazgi zębowej i przeprowadzenie leczenia endodontycznego, powszechnie nazywanego kanałowym.

Jak podpowiada nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Unimedex w Szczecinie: „Możemy tego uniknąć. Zapalenie miazgi objawia się bowiem występowaniem uczucia bólu o różnym nasileniu. Zazwyczaj występuje on w kilku fazach. Na początku dolegliwości bólowe odczuwalne są tylko podczas spożywania zimnych bądź słodkich posiłków oraz w trakcie picia napojów. Już na tym etapie należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Nie czekajmy, aż ból będzie nam towarzyszył nieprzerwanie każdego dnia. Odwlekając wizytę, narażamy się nie tylko na cierpienie, ale i na nieodwracalne zmiany w zębie, na skutek których możemy go nawet bezpowrotnie stracić”.

Jak widać, regularne wizyty u stomatologa wraz z odpowiednią codzienną higieną jamy ustnej mogą uchronić nasze zęby przed rozwojem próchnicy, a nas przed bólem i wydatkami. Jeśli więc chcemy zachować zdrowy i piękny uśmiech na długo, zadbajmy o właściwą profilaktykę.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.