Prawidłowa pielęgnacja aparatu słuchowego realnie wydłuża jego żywotność i bezpośrednio wpływa na jakość odbieranych dźwięków. Zobacz, jak czyścić aparat słuchowy i w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć.

Czyszczenie aparatu słuchowego – dlaczego to tak ważne?

Czyszczenie aparatów słuchowych nie wymaga specjalnych umiejętności i z powodzeniem możemy, a nawet powinniśmy, robić to samodzielnie. Odpowiednia, regularna pielęgnacja poszczególnych części urządzenia to warunek sprawnego ich działania. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami, dofinansowanie na aparat słuchowy przysługuje nam raz na 5 lat, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by poprzez własne zaniedbanie nie doprowadzić w tym czasie do jego awarii.

Aparat słuchowy zanieczyszcza przede wszystkim woskowina naturalnie występująca w przewodzie słuchowym. Na jego działanie niekorzystnie wpływa też pot czy kurz, zbierające się w zagłębieniach i rowkach . Zatykając kanał wentylacyjny i dźwiękowy zauważalnie obniżają poziom słyszenia i stają się przyczyną uciążliwych zakłóceń w postaci szumów czy trzasków. Aparat słuchowy nie działa jak należy, przez co przewidywany przez producenta okres użytkowania ulega skróceniu.

Jak czyścić aparat słuchowy?

O sposobie pielęgnacji aparatu słuchowego decyduje przede wszystkim jego model. Nieco inaczej należy dbać o aparat wewnątrzuszny, inaczej o ten zakładany za ucho. Pewne jest, że aparatu nie czyścimy alkoholem ani nieprzeznaczonymi do tego celu detergentami. Nieodpowiednie preparaty mogą uszkodzić mechanizmy urządzenia, a dodatkowo podrażnić delikatny przewód słuchowy.

Na stronie https://www.brandvital.eu/aparaty-sluchowe/ dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o higienę aparatu słuchowego

Czyszczenie aparatu wewnątrzusznego

Obudowę urządzenia czyśćmy miękką, suchą ściereczką lub przeznaczoną do tego chusteczką, jeśli otrzymaliśmy taką przy zakupie aparatu. Pamiętajmy, by nie używać wody, która mogłaby dostać się do wnętrza.

Usuwanie woskowiny z aparatu słuchowego najlepiej przeprowadzić przy pomocy zaprojektowanej w tym celu wąskiej szczoteczki, skutecznie usuwającej brud z zagłębień wentylacji, miejsca wyjścia dźwięku oraz filtra woskowinowego.

Czyszczenie aparatu wewnątrzusznego

Czyszczenie aparatu zausznego

Obudowę wycieramy suchą ściereczką, natomiast wkładki – jeśli są zintegrowane – nie mogą zostać zanurzone w żadnej cieczy, do usuwania zabrudzeń zaleca się korzystanie ze wspomnianej szczoteczki.

Jeśli wkładki można odłączyć, pomocny będzie zestaw do czyszczenia aparatu słuchowego składający się z pudełka z koszyczkiem, tabletki oraz gruszki osuszającej. Do pudełka wlewamy ciepłą wodę, wrzucamy tabletkę czyszczącą, a następnie wkładamy do roztworu umieszczone na koszyczku wkładki oraz wężyk. Po około kwadransie zabrudzenia powinny ulec rozpuszczeniu. Wyjęte części płuczemy pod bieżącą wodą i osuszamy ręcznikiem. Resztek wody z wężyka i wentylacji pozbywamy się przy pomocy gruszki.

Osuszacz do aparatów słuchowych

Po całodziennym użytkowaniu aparatu, a zwłaszcza po usuwaniu brudu z użyciem wody, aparat powinien zostać dokładnie osuszony. Do dyspozycji mamy elektroniczne urządzenia do osuszania. Alternatywą są higroskopijne tabletki osuszające, które zamykamy wraz z aparatem w szczelnym pudełku. Aparat najlepiej umieścić w nim na całą noc. Bateria do aparatu słuchowego powinna być w tym czasie wyjęta, a komora pozostawiona otwarta.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.