Ciąża pozamaciczna może objawiać się jak zwykła ciąża. Pierwszym symptomem, który skłania kobietę do wizyty u ginekologa, jest zatrzymanie miesiączki.

Podczas badania oraz dokładnie zebranego wywiadu, lekarz odnajduje także inne oznaki tego, że u pacjentki może rozpoczynać się ciąża, rozwijająca się w nieprawidłowym miejscu. W jaki sposób ciało kobiety daje sygnały o ciąży pozamacicznej?

Pierwszy objaw: brak miesiączki

W momencie gdy miesiączka spóźnia się o kilka dni, nie jest to zazwyczaj powodem do niepokoju. Dopiero jedno- lub dwutygodniowe opóźnienie jest dla kobiety znakiem, że należy myśleć o ciąży i udać się do lekarza, by zdiagnozować przyczynę zaistniałego opóźnienia. Zazwyczaj w tym przypadku kobiety same robią sobie test ciążowy, który w przypadku ciąży pozamacicznej może wyjść pozytywny lub negatywny. Nie jest on przez to czynnikiem wykluczającym lub potwierdzającym ciążę rozwijającą się w nieprawidłowym miejscu. Zarodek rozwijający się w nieprawidłowym miejscu także może produkować prawidłowe ciążowe hormony, które wykrywane są przez test ciążowy.

Inne „ciążowe” objawy

Podobnie jak w przypadku ciąży wewnątrzmacicznej, mogą u kobiety pojawić się poranne nudności oraz wymioty nie związane z przyjmowanym posiłkiem, a także stan ogólnego osłabienia organizmu, zwiększona wrażliwość na bodźce zapachowe, brak apetytu, skłonność do omdleń i uczucie przemęczenia lub rozbicia.

Znacznie gorszą sytuacją jest, gdy kobieta nie odczuwa żadnych symptomów, a obserwacje kliniczne pokazują, że w przypadku ciąży pozamacicznej także taki stan może mieć miejsce. Kobieta wtedy myśli, że „nic się nie dzieje” i wkrótce pojawi się spodziewana miesiączka. Opóźnia to wdrożenie prawidłowej opieki nad pacjentką i zaordynowanie odpowiedniego leczenia. Zwiększa też możliwość powikłań, które mogą się pojawić jako konsekwencja ciąży pozamacicznej.

Jakie objawy odróżniają ciążę pozamaciczną od fizjologicznej?

Najbardziej niepokojącym znakiem jest ból w podbrzuszu (zazwyczaj po jednej stronie) o bardzo dużym nasileniu, tkliwość okolicy narządu rodnego oraz nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, które ma inny charakter niż spodziewana miesiączka. W ciąży rozwijającej się wewnątrz macicy takie objawy nie powinny występować. Jeśli natomiast pojawiają się ostry ból, parcie na pęcherz moczowy i odbytnicę, przyspieszone bicie serca, przyspieszony i płytki oddech, zimne poty, silny niepokój psychofizyczny aż do utraty przytomności i omdlenia, stan taki wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej (i najczęściej zabiegu operacyjnego), gdyż bezpośrednio zagraża zdrowiu lub życiu kobiety.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.