Zdrowe zęby to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu, ale także zdrowia całego organizmu. Zepsute zęby mogą być przyczyną chorób toczących się nie tylko w jamie ustnej. Warto wiedzieć jak zapobiegać chorobom zębów i przyzębia.

Jakie są najczęstsze choroby od zepsutych zębów?

Choroby jamy ustnej głównie spowodowane są namnażaniem drobnoustrojów, które gromadzą się na płytce nazębnej. Wskutek ich działania może rozwinąć się m.in. próchnica zębów – choroba zakaźna tkanek twardych zęba na tle bakteryjnym, paradontoza  – zapalenie przyzębia wywołane przez bakterie, grzybica jamy ustnej czy halitoza – nieświeży, przykry zapach z ust. Zatem prawidłowa higiena jamy ustnej to klucz by wyeliminować choroby zębów.

Jak zapobiegać chorobom zębów?

Regularne mycie zębów

Należy pamiętać, że zdrowe zęby wymagają regularnej pielęgnacji. Prawidłowe mycie zębów wymaga użycia szczoteczki do zębów i pasty do zębów co najmniej dwa razy dziennie przez minimum 2–3 minuty, najlepiej jednak po każdym posiłku. Jeżeli jest to niemożliwe, warto sięgać także po płyn do płukania ust, który pozwoli nie tylko odświeżyć oddech, ale usunąć namnażające się drobnoustroje z jamy ustnej. Zapobiega to próchnicy oraz powstaniu stanu zapalnego dziąseł, na tle którego rozwija się paradontoza objawiająca się krwawiącymi dziąsłami, ich obrzękiem, a w zaawansowanym stadium także ruchomością zębów i ich utratą.

Jak prawidłowo myć zęby?

Poza częstością, ważne jest jak myć zęby. Prawidłowe szczotkowanie zębów czyli ruch wymiatający z góry na dół oraz z dołu ku górze szczoteczką przyłożoną pod kątem 45º to podstawa codziennej higieny jamy ustnej. Mycie zębów powinno zaczynać się za każdym razem w innej części szczęki. Należy także pamiętać o szczotkowaniu języka w końcowej fazie mycia zębów. Ważne jest również nitkowanie zębów. Poznaj pełną gamę produktów Sunstar Gum, które pomogą Ci w odpowiednim utrzymaniu higieny jamy ustnej https://www.sunstargum.com/pl/produkty/codzienna-pielegnacja.html

Jak dbać o zęby – szczoteczka, nici, irygator?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest możliwa do utrzymania dzięki zastosowaniu właściwych akcesoriów do mycia zębów. Chodzi tu przede wszystkim o wybór szczoteczki do mycia zębów, która powinna cechować się odpowiednio dobraną twardością. W przypadku stosowania zbyt mocnych ruchów, warto rozważyć zmianę tradycyjnej szczoteczki na wersję elektryczną. Nitka dentystyczna czy irygator do zębów także świetnie pomagają w utrzymaniu czystości jamy ustnej. Razem z płynem do płukania jamy ustnej pozwalają na usunięcie drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego dziąseł.

Leczenie paradontozy i krwawienia u dentysty

Regularne wizyty u stomatologa, poza codzienną higieną jamy ustnej, pozwolą na zachowanie pięknego uśmiechu oraz zapobieganie chorobom zębów i przyzębia. Wiele początkowych objawów stanu zapalnego nie wzbudza niepokoju u pacjenta, część objawów jest bagatelizowana. Dopiero fachowe podejście dentysty umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy i zastosowanie odpowiedniej terapii. Stomatolog dokonując regularnego przeglądu dentystycznego oceni nie tylko kondycję zębów, ale także zdrowie dziąseł i języka, co prowadzi do utrzymania zdrowej jamy ustnej.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.