Jak podają najróżniejsze badania, blisko 5 % wszystkich zachorowań na nowotwory skóry dotyczy czerniaka. Niestety mimo wszystko to wciąż jedna z najgroźniejszych chorób, odznaczająca się wysoką śmiertelnością. Tylko w Polsce, w ciągu każdego roku przybywa średnio 2000 przypadków zachorowań.

Mała zmiana

Każdy człowiek na ziemi posiada jakiekolwiek zmiany skórne, które towarzyszą mu przez całe życie. W większości przypadków występują one na skutek nadmiernej wrażliwości komórek barwnikowych, co powoduje występowanie właśnie plamek, pieprzyków itp. Niestety czerniak- a więc nowotwór skórny może się pojawiać zarówno na zdrowym naskórku, jak i w pobliżu plamek już istniejących.

Najniebezpieczniejszymi pieprzykami są z pewnością te, które w ciągu dnia narażone sa na mechaniczne uszkodzenia- mowa tu o takich miejscach jak pachwiny, dłonie, brzuch czy plecy. Niestety czerniak często pojawia się także poza obszarami skórnymi, jak np., w błonie śluzowej w jamie ustnej, przełyku czy nawet gałce ocznej.

Dlatego nie bez powodu dermatolodzy ostrzegają, aby dokładnie sprawdzać swoje ciało a wszelkie zmiany, które niepokoją, zgłaszać u odpowiednich lekarzy. Profilaktyka jest bowiem najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym na ochronę przed tym przykrym nowotworem.

Leczenie

Każde leczenie nowotworu, bez względu na jego rodzaj, jest trudnym wyzwaniem. Wszystko dlatego, że w zastraszającej większości przypadków, osoby zgłaszają się do lekarzy zbyt późno. Jeśli zauważymy niepokojącą zmianę i skonsultujemy ją ze specjalistą, wówczas mamy czas na jej usunięcie. Jako leczenie wspomagające stosowana jest także chemioterapia, a w niektórych przypadkach również radioterapia. Nowym sposobem, jeszcze mało popularnym z kolei, jest zastosowanie terapii genowej.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.