Badanie radiologiczne (RTG) to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Na czym polega i kiedy się je przeprowadza?

RTG, potocznie zwane rentgenem lub prześwietleniem, wykonuje się w przypadku obrazowań dotyczących układu kostno-stawowego. Badanie polega na prześwietleniu danego fragmentu ciała poprzez wykorzystanie promieni rentgenowskich. Jest możliwie dzięki różnicy w pochłanianiu tych promieni przez różne tkanki ludzkiego ciała. Występowanie tych różnic sprawia, że uzyskujemy obraz, na którym kości są jaśniejsze od tkanek miękkich, co umożliwia wykrycie wszelkich zmian w układzie kostnym. Oprócz tego, aparaty do RTG dają szansę na rozpoznanie zmian nowotworowych i chorób układu krążenia.

RTG jest najpopularniejszym badaniem diagnostyki obrazowej ponieważ koszty jego przeprowadzenia są dużo niższe w porównaniu do innych metod. Ponadto, jego wykonanie jest szybkie i pozwala określić precyzyjnie charakter wielu procesów chorobowych oraz ich zaawansowanie. Niestety, RTG posiada też wady. Promieniowanie X, które jest wykorzystywane w tym badaniu, nie jest obojętne dla ludzkiego organizmu. Jego zbyt duża ilość może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Z tego powodu, bardzo ważne jest, aby aparaty RTG używane do badań były w jak najlepszym stanie. Obecnie, coraz popularniejsze są cyfrowe aparaty RTG, które wykorzystują dużo mniejsze dawki promieniowania niż ich analogowe odpowiedniki. Chociaż cyfrowy sprzęt jest droższy od analogowego, to koszt jego eksploatacji jest niższy. Więcej informacji na temat aparatów rentgenowskich, ich specyfikacji technicznej, możliwości diagnostycznych znajdziesz na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/product/HC722024CA/allura-xper-fd1010-aparat-rtg

Przebieg badania

Do przeprowadzenia badania RTG nie potrzeba wcześniejszych przygotowań – jednak w przypadku obrazowania niektórych części ciała wskazane jest wstrzymanie się od przyjmowania pokarmów przez określony czas. Podczas wykonywania prześwietlenia pacjent powinien wstrzymać oddech, co zapewnia lepszą jakość obrazu. Przeciwwskazaniem do badania z użyciem RTG jest ciąża, młody wiek (poniżej 18 r.ż.), a także zbyt duża częstotliwość jego przeprowadzania (zaleca się nie przekraczać dwóch badań RTG w roku).

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.