Czym jest martwy ząb? To taki, który pozbawiony został nerwu podczas leczenia kanałowego. Posiada on w sobie zamiennik w postaci nierozpuszczalnego materiału. Do takiego stanu może także doprowadzić nieleczona próchnica. Martwe zęby staja się po pewnym czasie ciemniejsze, często szare i mocno nieestetyczne. Na szczęście współczesna medycyna, dopuszcza ich wybielanie specjalnymi sposobami.

Przed wizytą w gabinecie dentystycznym

Aby dobrze przygotować się do wybielania, należy codzienne stosować pastę wybielającą. Przede wszystkim usuwa ona plamy na zębach, dzięki czemu martwe z nich nie rzucają się aż tak bardzo w oczy. Dobrze jest zastosować ponadto raz dziennie żel wybielający. Nie ma jednak co liczyc na wyjątkowe efekty, gdyż jest to niemożliwe.

Skonsultuj się z dentystą

Aby podjąć decyzje o wybieleniu zęba martwego należy koniecznie skontaktować się z dentysta, który osobiście oceni, czy leczenie kanałowe przebiegało poprawnie i czy możliwe jest w ogóle takie działanie. Niestety każdy martwy ząb ma zupełnie inne właściwości niż zdrowy ząb, więc należy o niego zadbać specjalnie i z wyczuciem. Tym bardziej, że chodzi tu o kruchość zębów, a więc ewentualne złamania czy ukruszenia.

Proces wybielania martwego zęba

Aby rozpocząć sam proces wybielania, należy najpierw wykonać niezbędne przeswietlenie, na które kieruje lekarz dentysta. Potem, o ile wyniki nie wzbudzają niepokoju, następuje zabezpieczenie korzenia specjalnym kompozytem albo też cementem, aby środek wybielający, który jest substancja chemiczną nie dostał się wewnątrz do kanału. W samej komorze zęba zostaje umieszczona na jakiś czas substancja wybielająca a także specjalny opatrunek, usuwany zwykle dopiero po kilku dniach. Niestety przebarwienia zębów martwych są na tyle silne, że opisywane zabieg należy powtórzyć, często wielokrotnie.

Co zamiast zabiegu wybielania?

Dla kogoś, kto nie może albo nie chce poddać się wybielaniu zębów doskonałym rozwiązaniem jest założenie klasycznej licówki. To cienka warstwa porcelany, która zostaje umiejscowiona na cemencie. Dzięki niej można nie tylko zmienić kolor szkliwa, ale również nadać odpowiedni kształt czy tez rozmiar zębom. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest nieodwracalne, więc warto zastanowić się nad nim dwa razy.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.