Najczęściej spotykany scenariusz jeśli chodzi o wizyty u lekarza, to udanie się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który jeśli stwierdzi, że konieczna jest opinia specjalisty da nam skierowanie na konkretne badania.

Nie zawsze jednak wiemy jak prawidłowo się do nich przygotować by wyniki jakie uzyskamy były jak najbardziej adekwatne do naszego stanu zdrowia. Poniżej przedstawiamy trzy naszym zdaniem podstawowe (można by powiedzieć rutynowe) scenariusze przygotowawcze.

USG jamy brzusznej

Do tego badania należy rozpocząć przygotowania na dwa dni przed terminem USG. Dwie doby wcześniej zaleca się zażywanie po dwie kapsułki Espumisanu trzy razy w ciągu dnia. Lek ten jest łatwo dostępny, a jego wykupienie nie wymaga posiadania przez nas recepty.

W dniu poprzedzającym badanie najlepiej było by:
– po każdym posiłku w ciągu dnia zażyć dwie tabletki Espumisanu,
– wystrzegać się pokarmów, które mogą być ciężkostrawne dla naszego żołądka, a także napojów gazowanych (ostatni posiłek nie może być zjedzony po godzinie 19-tej),
– w przypadku otyłości czy predyspozycji do zaparć, nie później niż 24 godziny przed badaniem można zażyć leki przeczyszczające (jednak nie stosować lewatywy).

Gdy przyjdzie wyznaczony dzień wizyty na badanie ultrasonografem, rano zaleca się zażyć 2 Espumisany. Na minimum 6 godzin przed wizytą nie jeść ani nie pić (najlepiej być na czczo). Nie powinno się palić, ani spożywać kawy ani alkoholu. Jeśli badanie ma zostać przeprowadzone po 14 to najpóźniej o 8 rano wolno nam zjeść bułkę z masłem oraz wypić herbatę (gorzką).

Jeśli wcześniej wykonywaliśmy już badanie USG powinniśmy zabrać ze sobą poprzednie wyniki. Jeśli badanie dotyczy układu moczowego to 1-2 godzin przed wizytą należy spożyć ok. litr napoju niegazowanego i zgłosić się z pełnym pęcherzem.

Badanie moczu

Mając na uwadze jakość próbki do badania, powinniśmy pobrać ją podczas pierwszej w danym dniu mikcji – oddania moczu, oczywiście do specjalnego pojemnika , który można nabyć w każdej aptece. Jako, że mocz powinno badać się ok 2 godzin od jego pobrania, w przypadku późniejszej wizyty możemy z powodzeniem wstawić go na kilka godzin do lodówki, bez uszczerbku dla materiału badawczego.

By wykluczyć zanieczyszczenie pobranego moczu powinno się:
– umyć okolice, gdzie w naszym organizmie ma ujście zewnętrzne cewka moczowa,
– do naczynia pobrać próbkę z tzw „środkowego strumienia” – rozpocząć i zakończyć oddaniem moczu do toalety tak by w pojemniczku znalazło się nie mniej niż 20 ml uryny.

U kobiet zbliżających się do dnia rozpoczęcia menstruacji oraz u tych będących w jej trakcie nie zaleca się (chyba że to konieczne wykonywania badania moczu).

Wymaz z gardła

Na to badanie powinniśmy zgłosić się po uprzednim nie spożyciu przez minimum 3 godziny, żadnego posiłku. Z uwagi na możliwość zanieczyszczenia, powinniśmy przed badaniem zadbać o higienę zębów, używając jednak w tym celu samej szczoteczki. W dniu wizyty w celu pobrania wymazu nie powinno się stosować preparatów do płukania usta, tabletek do ssania, a także całej gamy innych środków dezynfekujących jamę ustną.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze stroną medisite.pl

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.