Nareszcie mamy wiosnę! Cieplejsze dni, dłuższy dzień, śpiew ptaków, bujna zieleń… Ale nie po to czekaliśmy na nią z utęsknieniem, żeby teraz tak piękny czas przesiedzieć w domu. Warto pomyśleć może o jakimś wypadzie za miasto…?

 

Kontakt z przyrodą doskonale odpręża, wycisza, pozwala naładować akumulatory. Korzystnie wpływa na zdrowie i urodę. Ponadto jest to doskonały moment aby miło spędzić czas w gronie najbliższych.

Aby jednak wypad za miasto był naprawdę udany, warto się do niego wcześniej przygotować. Oto parę przydatnych wskazówek.

Po pierwsze, wygodny strój, który nie będzie nas ograniczał, będzie wygodny i przewiewny. Jeśli zamierzasz aktywnie spędzać czas wybierz odzież tzw. oddychającą. Na wszelki wypadek zapakuj kurtkę przeciwdeszczową. Koniecznie załóż wygodne, najlepiej sprawdzone buty.

Po drugie, uwaga na insekty! Koniecznie weź ze sobą preparaty odstraszające owady, komary, meszki. Kupisz je w aptece i drogerii. Są w postaci sprayu, kremu, żelu a dla dzieci również w plasterkach i chusteczkach. Aplikację powtarzaj co kilka godzin. Oprócz tego komary, nie lubią zapachu cytrusów i goździków, i nie znoszą dymu np. z ogniska. Zwykle lęgną się w cieniu, blisko wody, takich miejsc unikaj. Uważaj na osy i pszczoły! Nie wkładaj kwiecistych stroi i zrezygnuj z perfum- tym jest zwabisz. Nie chodź boso po trawie- osy mają gniazda w ziemi. Jedzenie i picie przechowuj w specjalnych pojemnikach. Kleszcze najlepiej czują się w lasach i na polanach. Najaktywniejsze są rano i po południu. Oprócz ochronnych preparatów odstraszających, pamiętaj także o dokładnym zakryciu ciała ubraniem.

Po trzecie, jeśli nie chcesz spędzić weekendu w toalecie, z rozstrojem żołądka, przestrzegaj kilku reguł bezpiecznego odżywiania.

Często myj ręce. Nie jedz w niepewnych, przydrożnych barach. W ciepły dzień unikaj majonezu, kremów, mnożą się w nich bakterie. Nie jedz lodów, które straciły swój kształt, jest to znak że zostały ponownie zamrożone.

Po czwarte, wrzuć na luz. Zapomnij o stresach w pracy, problemach czy zaległych porządkach. Ciesz się chwilą! Nie narzekaj na pogodę i nie poruszaj drażliwych tematów.

Po piąte, spędzaj czas aktywnie. Jeśli chcesz naprawdę wypocząć, nie wyleguj się na trawie. Weekend za miastem to znakomity moment na gry (siatkówka, badminton), rowery, kajaki i inne formy aktywności. Wysiłek fizyczny poprawi pracę układu oddechowego i krążenia, wzmocni mięśnie i kości. Dotleni skórę, sprawi że będzie lepiej ukrwiona i ujednolicona. To również świetna okazja by zapobiegać takim chorobom jak nadciśnienie czy osteoporoza.

Po szóste korzystaj z słońca. Zapewnisz sobie dobre samopoczucie, ale również zadbasz o odpowiednią dawkę witaminy D. Wiosenne promyki bywają zdradliwe, pamiętaj więc o odpowiednim kremie z filtrami UVB i UVA, okularach przeciwsłonecznych (najlepiej kupionych u optyka), i nakryciu głowy.

Po siódme obserwuj przyrodę. Wsłuchuj się w szum drzew, śpiew ptaków. Bliski kontakt z przyrodą uspokaja, odpręża. Zieleń koi nasze zmysły a drzewa dostarczają dużych dawek tlenu.

 

Udanych wyjazdów życzy portal zdrowomi.pl

 

Tagi: , ,

Notka od autora

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.