Do owadów, które posiadają żądła należą: osa, pszczoła, trzmiel i szerszeń. Co wtedy kiedy staliśmy się ich ofiarą? Przede wszystkim zachowujemy spokój. Następnie przyglądamy się miejscu użądlenia i patrzymy czy nie wystaje z niego wbite żądło. Jeśli je zauważymy próbujemy je usunąć. Pomóc nam w tym może pęseta, którą wcześniej dezynfekujemy ( np. przecieramy gazikiem nasączonym spirytusem). Żądło chwytamy pęsetą jak najbliżej skóry i wyciągamy.

Bardzo ważne jest to, aby żądła nie wyciskać i nie ciągnąć go za jego górną część. Na czubku znajduje się zbiorniczek z jadem, który w ten sposób moglibyśmy sobie sami wpuścić do rany.

Po usunięciu żądła, przyglądamy się czy jakaś jego część w dalszym ciągu nie pozostaje w skórze. Jeśli jesteśmy już pewni jego wyciągnięcia, przechodzimy do zrobienia okładu. Okład możemy sporządzić z zimnej wody, kwaśnej wody czyli Altacetu, kostek lodu, albo nawet plastrów z cebuli. Wszystkie wymienione wyżej rzeczy ściągną opuchliznę i złagodzą miejsce użądlenia.

PAMIĘTAJ WAŻNE!!

Jeśli obrzęk jest silny, do użądlenia doszło w obrębie jamy ustnej, należy czym prędzej wezwać pogotowie ratunkowe. Obrzęk języka grozi uduszeniem! Do momenty przyjazdu lekarza możemy poszkodowanej osobie podać kostkę lodu do ssania.
I druga bardzo ważna rzecz. Jeśli jesteśmy uczuleni na jad owadów lub ogólnie bardzo często reagujemy reakcją alergiczną, lepiej od razu skontaktować się z lekarzem, nawet zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Specjalista może podać nam leki p/alergiczne, które nie pozwolą rozwinąć się całej reakcji.

 

Notka od autora

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.