Trądzik jest jedną z najbardziej widocznych oznak dojrzewania. Jest on kłopotliwy nie tylko ze względu na trudności z pozbyciem się go, ale negatywnie wpływa na wizerunek młodych ludzi na całym świecie, w okresie życia, w którym wizerunek jest bardzo ważnym elementem życia, spędzając sen z powiek młodych ludzi.

Powszechny problem

Trądzik jest często spotykanym problemem młodych ludzi. Problem dotyka aż 90 procent ludzi między 14 a 30 rokiem życia. Przebieg tej zmiany chorobowej może nasilać się w różny sposób, poczynając od łagodnej, ledwo zauważalnej formy, poprzez intensywne, bolesne zmiany skórne. Warto pamiętać, że nieleczony trądzik prowadzi do trwałych blizn na twarzy.

Objawy

Objawy trądziku są widoczne i rozpoznaje je większość ludzi. Zmiany trądzikowe pojawiają się na twarzy, zwłaszcza w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, czasem także na policzkach, plecach oraz klatce piersiowej. Trądzik posiada postać niezapalną, objawiającą się w zaskórnikach otwartych i zamkniętych, a postać zapalna charakteryzuje się krostami, grudkami i torbielami wypełnionymi ropą. Zmiany trądzikowe zazwyczaj mają charakter przewlekły.

Wyróżnia się kilka postaci trądziku:

Trądzik młodzieńczy – dotyka zwykle w okresie dojrzewania, charakteryzuje się wykwitami i zaskórnikami o grudkowym charakterze.

·         Trądzik ropowiczy – charakteryzuje się brzydkimi zmianami w postaci torbieli ropnych.

·         Trądzik bliznowcowy – odpowiada za powstawanie blizn.

·         Trądzik skupiony – można zauważyć najczęściej u mężczyzn, charakteryzuje się naciekami i ropnymi torbielami.

. Trądzik wywołany – jest wywołany używaniem intensywnie działających środków chemicznych takich jak leki czy kosmetyki.

Pod pojęciem trądzik kryje się nie tylko trądzik młodzieńczy, ale także inne zmiany chorobowe:

·         Trądzik różowaty – przewlekła choroba skóry, występująca znacznie rzadziej niż trądzik młodzieńczy. Spotyka osoby w wieku między 30, a 60 lat i objawia się zmianami w postaci rumieni, grudek i krostek. Może wywołać również takie stany jak zapalenie spojówek.

·         Trądzik niemowlęcy – trwająca kilka dni dolegliwość skóry, która pojawia się w pierwszych dniach życia niemowlęcia. Nieznana jest przyczyna schorzenia, przebiega bezboleśnie i objawia się drobnymi krostkami przypominającymi potówki, które pojawiają się jedynie na twarzy dziecka. Zanika samoistnie.

·         Trądzik chlorowy – dotyka skóry twarzy, która ulega nierównemu pofałdowaniu oraz małżowin usznych, a także objawia się licznymi zaskórnikami, tworzącymi skupienia i zgrubienia. Wywołana jest trującymi substancjami, tak zwanymi dioksynami.

Obecnie zarówno medycyna oraz kosmetologia dysponują szerokim wyborem metod walki z tym schorzeniem skóry. Problem ten jest wyleczalny u 80 proc. pacjentów, dlatego nie bez znaczenia jest, by udać się do dermatologa i jak najszybciej rozpocząć leczenie. Leczenie oraz odpowiednia pielęgnacja zapobiegną także trwałym skutkom i bliznom, jakie może powodować trądzik.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.