Jeszcze jakiś czas temu posiadałeś piękny, śnieżnobiały uśmiech. Natomiast od niedawna, stracił on swój blask i powoli szarzeje? Sprawdź, z jakich powodów tak się dzieje…

Żywność i napoje – czego się wystrzegać, by zachować biel zębów?

Niestety istnieje wiele przyczyn, z powodu których zęby stają się przebarwione i mało estetyczne. Niektóre z nich można odnaleźć w domu- we własnej lodówce. To przede wszystkim leśne owoce, jak maliny, jagody czy też jeżyny. Zawierają w sobie pewne związki chemiczne, powodujące występowanie ciemniejszych plam na szkliwie. Nie oznacza to, że mamy ich nie spożywać, a jedynie pamiętać o regularnym myciu zębów, po ich zjedzeniu.

Niestety brzydki uśmiech wywoływany jest również przez kawę. Zawierający garbniki płyn, nadaje zębom żółtawy kolor. Te same substancje występują również we czarnej herbacie. Podobnie jak czerwone wino zawiera antocyjany.

Zła higiena jamy ustnej

Najważniejsza jednak jest higiena. Dlatego tak istotne jest codzienne szczotkowanie zębów, a zmiana nawyków może korzystnie wpłynąć na ich wygląd. Choć wszyscy szczotkują zęby dwa razy dziennie, dużo lepszy efekt można osiągnąć, powtarzając tą czynność po każdym posiłku, przez co najmniej 3 minuty.

Choroby

Niestety także różnorodne choroby oraz ich leczenie, może także wpływać na niekorzystny wygląd zębów. Należą do nich:

  • chemioterapia
  • antybiotyki – tetracyklina i doksycykliną
  • leki antyhistaminowe
  • lekami przeciwpsychotyczne
  • a nawet leki na nadciśnienie

Pozostałe przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Niektóre rozwiązania także stosowane w stomatologii mogą zawierać w sobie wypełnienia amalgamatowe, czyli takie, zawierające siarczek srebra. Jego obecność może również zmieniać odcień szkliwa. Należy tez pamiętać, że nasze nawet najbielsze zęby nigdy nie pozostaną takie na zawsze. Wraz z wiekiem nabierają one żółtego koloru.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.