Każdy z nas chciałby mieć gładką i nieskazitelną cerę bez niedoskonałości. Niestety, często marzenia te są niweczone, przez pojawiające się na skórze zaskórniki i krosty. Tak zwany trądzik, to nie tylko defekt kosmetyczny, ale poważna choroba skórna, która niewłaściwie leczona może się pogłębiać i prowadzić do poważnych konsekwencji. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji, które pomogą nam dowiedzieć się czegoś więcej na temat trądziku. Oto kilka najbardziej popularnych faktów i mitów na temat trądziku.

Trądzik dotyka tylko nastolatków – FAŁSZ

Z trądzikiem najczęściej zmaga się młodzież w okresie pokwitania, kiedy to w młodym organizmie występuje burza hormonalna, związana z dojrzewaniem. Co ciekawe, problem ten często dotyczy również osób dorosłych, a nawet niemowląt. W tym przypadku mówimy o trądziku niemowlęcym.

Trądzik częściej dotyka kobiet – PRAWDA

W związku z dużymi zmianami hormonalnymi, na które narażone są kobiety, to właśnie płeć żeńska częściej musi zmagać się z trądzikiem. Szczególnie nasilone objawy występują w drugiej fazie cyklu.

Trądzik nie wymaga leczenia, zanika samoistnie – FAŁSZ

To błędne przekonanie. Co więcej nieleczony trądzik może nasilać się i spowodować trwałe zmiany na skórze w postaci blizn, których całkowite usunięcie jest jednak niemożliwe.

Trądzik jest spowodowany brakiem higieny – FAŁSZ

Wiadomość, że o higienę trzeba dbać jest oczywista, jednak już mniej oczywisty jest fakt, że jej brak nie wpływa na pojawienie się trądziku. Powstawanie trądziku nie świadczy o tym, że osoba na niego cierpiąca nie dba o własną higienę.

Wyciskanie pogarsza trądzik – PRAWDA

Surowo zabronione jest wyciskanie niedoskonałości skórnych. Takie zachowanie prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii i zaostrzenia trądziku, a nawet do powstania blizn na całe życie.

Słońce leczy trądzik – FAŁSZ

Latem możemy zaobserwować, że kondycja naszej skóry znacznie się poprawia, a niedoskonałości zmniejszają się lub znikają. Zawdzięczamy to promieniom słonecznym, które wysuszają skórę. Niestety, efekt ten nie utrzymuje się długo, po czym może nastąpić nawrót trądziku i to ze zdwojoną siłą.

Częste mycie twarzy może zaostrzać trądzik – PRAWDA

Oczywiste jest, że skóra trądzikowa wymaga specjalnej higieny i pielęgnacji. Jednak zbyt częste mycie twarzy, zwłaszcza mydłem lub innymi silnie wysuszającymi preparatami, doprowadza do tego, że gruczoły łojowe pracują intensywniej, wydzielając jeszcze więcej sebum (łoju skórnego).

Trądzik jest zaraźliwy – FAŁSZ

Trądzik nie jest chorobą przenoszoną przez krew, drogą kropelkową ani przez dotyk. Nie musimy się obawiać zarażenia przez inną osobę

Stres może wpływać na trądzik – PRAWDA

Zaskakującym może być stwierdzenie, że zmiany trądzikowe mogą nasilać się pod wpływem stresu na jaki jesteśmy codziennie narażeni.

Trądzik bywa uwarunkowany genetycznie – PRAWDA

Jeśli nasi rodzice borykają się lub w przeszłości zmagali się z trądzikiem, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że i nas ten problem nie ominie.

Makijaż zaostrza trądzik – PRAWDA

W wielu przypadkach, kobiety z trądzikiem zamiast z nim walczyć, starają się go ukryć. Nakładają codziennie makijaż, tym samym powodując zatykanie się porów skórnych. Niestety, doprowadza to do nasilenia się objawów trądziku. Dlatego też zaleca się zrezygnowanie z makijażu lub używanie kosmetyków o lekkiej, nietłustej konsystencji.

Trądzik należy do grupy chorób skórnych i jak każda choroba wymaga odpowiedniego leczenia. By go wyeliminować z naszego życia, należy być pod kontrolą specjalisty i wdrożyć odpowiednie kroki terapii.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.