Nie łatwo rozróżnić trądzik pospolity od różowatego. Jednak zalicza się je do różnych schorzeń powstających na innych podłożach. Czym jest dokładnie, kto jest najbardziej narażony i jak z nim walczyć?

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorbą skóry twarzy. Przyczyny występowania trądziku różowatego są różnorodne; zaburzenia hormonalne, stres, zła dieta, nadmiar alkoholu, , skutki uboczne niektórych leków, czy też po prostu promieniowanie UV Trądzik różowaty ma najczęściej podłoże genetyczne i występuje u osób dojrzewająych i dojarzych (20-55 lat), szczególnie narażone są ludzie o jasnej karnacji.

Postacie trądziku różowatego

1. Teleangiektatyczno-rumieniowata – na twarzy pojawiają się tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki, uczucie pieczenia

2.Grudkowo-krostkowa – jeden z najczęstyszych, objawiający się wykwitami skórnymi w postaci: grudek i krostów.

3.Przerostowa – najczęśćiej na nosie, skóra przybiera pofałdowaną powierzchnię, jest zgrubiała, gdzieniegdzie występują guzki.

4. Oczna – częste zapalenia spojówek, brzegów powiek (tzw. jęczmienie), z łzawieniem i pieczeniem oczu oraz światłowstrętem.

Ponadto istnieje ziarniniakowy trądzik różowaty, ujawniający się w pod postacią twardych guzków o żółtobrązowej lub czerwonawej barwie.

Leczenie trądziku

Trądzik różowaty leczy się miejscowo (zewnętrznie) bądź ogólnie. Pierwszy sposób polega na stosowaniu odpowiednik preparatów; najczęściej metronidazol bądź preparaty zawierające siarkę. W przypadku trądziku postaci guzowatej i odmiany ziarniakowej warto użyć środków zawierających nadleten benzoilu, który likwiduje grudki i zgrubienia. Skuteczne antybiotyki stosowane miejscowo to przede wszystkim: tetracyklina, erytromycyna i klindamycyna.

Leczenie ogólne skupia się na usuwaniu domniemanych przyczyn trądziku. Zatem: zmiana diety, unikanie alkoholu, słońca, czy też leczenie zaburzeń endokrynologicznych i pokarmowych mogą okazać się najlepszymi sposobami w walce z trądzikiem.

W niektórych przypadkach postaci przerostowej wskazany jest zabieg chirurgiczny, polegający na ścinaniu zgrubień, a także laseroterapia.

Wyleczalność

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą genetyczną co za tym idzie jego całkowiete wyleczenie nie jest możliwe. Jednak dobre leczenie pomaga w znacznym stopniu zminiejszyć, a nawet usunąć objawy. Ponadto zapobiega nawrotom choroby.

Ważna jest codzienna pielęgnacja twarzy za pomocą kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej. Nie należy stosować peelingu, kosmetyków zapachowych i detergentów wysuszających skórę. Absolutnie nie wolno myć twarzy mydłem. Do zmywania makijażu warto używać płynu na bazie aloesu, bez zawartości alkoholu, który wysusza skórę.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.