Zmiany trądzikowe kojarzą się większości z młodzieżą i okresem dojrzewania. Jak jednak widać, coraz częściej problemy skóry dotykają również osoby dorosłe.

Zdecydowana większość osób mających trądzik jest w wieku 12-24 lat. Istnieje jednak grupa osób, które przekroczyły ten wiek, a nadal mają problemy z cerą. Takie problemy nazywa się późnym trądzikiem lub trądzikiem dorosłych.

Na problemy skóry w wieku dorosłym częściej narażone są kobiety. Wynika to ze zmian hormonalnych kobiet.

Spora część kobiet znajduje również trądzik w poszczególnych momentach cyklu owulacyjnego, szczególnie przed miesiączką. Spowodowane jest to zwiększoną produkcją progesteronu. Zmiany trądzikowe są także następstwem stosowania tabletek antykoncepcyjnych oraz u kobiet mających menopauzę.

W wieku dorosłym może wystąpić także trądzik kosmetyczny. Często wywołany jest przez kremy, maseczki czy toniki bogate w takie składniki jak oleje roślinne, wazelinę czy kwas laurylowy. Dlatego też warto uważać na kosmetyki zawierające te składniki.

Niewiele osób wie, że trądzik może być również wywołany silnym stresem. W wyniku stresu może powstać nowy trądzik lub wzmocnić się istniejący.

Zmiany trądzikowe w wieku dorosłym różnią się od tego z wieku dojrzewania. Wypryski zajmują głównie dolną część twarzy i choć zmiany są mało zaawansowane, to utrzymują się długo. Najczęściej zostawiają blizny i przebarwienia.

Trądzik w wieku dorosłym jest dużo trudniejszy do leczenia, dlatego też kuracja trwa dużo dłużej, a podstawę leczenia stanowi odbudowa bariery ochronnej skóry.

Nie bez znaczenia pozostaje dieta i właściwe nastawienie psychiczne.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.