Każdy z nas, bez względu na to, czy jest uzależniony od palenia, czy nie, zdaje sobie sprawę, jak poważne skutki dla zdrowia jest popularny „dymek”. Prócz zdrowotnych korzyści płynących z jego rzucenia, do niektórych z nas trafiają inne aspekty. Są nimi między innymi- finanse. Zaoszczędzone pieniądze pozwalają na możliwość wydania ich na inne potrzebne rzeczy, bądź pewnego rodzaju luksus.

Regeneracja organizmu

Już kilka godzin po wypaleniu ostatniego papierosa zachodzą pierwsze, korzystne zmiany, które prowadza nas do oczyszczenia organizmu. Krótki czas jest bowiem potrzebny, aby nasze ciśnienie krwi się unormowało. Kolejną zaletą rzucania palenia jest fakt, że gdy odstawimy nikotynę i inne trujące substancje, wówczas zwiększa się wysycenie krwi tlenem, co umożliwia zapatrywanie organizmu w jego większą dawkę. Po kilku dniach niepalenia ulega również poprawa zmysłu smaku i węchu, co jest dodatkową korzyścią.

Już kilka tygodni wystarczy, by zauważyć znaczącą różnicę także w samopoczuciu i procesach oddychania. Choć skutki obturacyjnego zapalenia płuc (towarzyszącego każdemu palaczowi) są stałe, można je zmniejszyć a jednocześnie poprawić sobie kondycję fizyczną. W ciągu kilku następnych miesięcy widać także różnicę w kaszlu porannym, zmorze większości palaczy. Choć nie da się tego zauważyć, osoby rzucające palenie mają mniejsze szanse zachorowania na raka płuc.

Inne korzyści

Rzucenie palenia jest również sposobem na poprawę sytuacji w życiu osobistym. Obecnie panuje moda na niepalenie, więc może warto ją wykorzystać, by zniwelować nieeleganckie skutki uboczne, jak odór ubrań, żółte zabarwienie zębów czy też nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.