Przypadki wielu osób potwierdzają to, że terapia alkoholowa, czyli leczenie odwykowe może być skutecznym sposobem na poradzenie sobie z alkoholizmem. Jeśli nie Jesteś przekonany lub nie wiesz, jak i gdzie leczy się chorobę alkoholową, to ten artykuł jest z pewnością dla Ciebie!

Leczenie alkoholizmu

Choroba alkoholowa to problem, z którym mierzą się różni ludzie. Nie ma znaczenia wiek, pochodzenie społeczne, status materialny czy wykształcenie. Możesz być prezesem firmy, świetnym lekarzem, jak i osobą bezrobotną czy kobietą, która na co dzień jest idealną panią domu. Alkoholizm jest uzależnieniem psychicznym i fizycznym. Od czego trzeba zacząć? Z pewnością od tego, aby świadomie podjąć decyzję o leczeniu. Wewnętrzne przekonanie o tym, że chcesz zmienić swoje życie, to już bardzo dużo. Do tego jeszcze przyda się wsparcie ze strony bliskich.

Gdzie leczyć alkoholizm?

Na leczenie odwykowe alkoholików kieruje się do kliniki leczenia uzależnień. To miejsce, w którym można przejść kompleksową kurację alkoholową. Rozpoczyna ją z reguły przejście odtrucia alkoholowego przez osobę uzależnioną. Kolejnym krokiem jest podjęcie terapii indywidualnej lub grupowej i w zależności od stopnia choroby – w trybie zamkniętym (stacjonarnym, całodobowym) lub doraźnym.

Jak leczyć alkoholizm?

W ośrodku leczenia uzależnień spotkasz się ze specjalistą, który najpierw postawi początkową diagnozę. Później będzie dążył do tego, abyś uświadomił sobie konsekwencje alkoholizmu, czyli wszelkie straty, jakie przyniósł w Twoim życiu – skutki zdrowotne i społeczne. Rozpoczniesz też ciężką pracę nad tym, aby nauczyć się asertywności wobec pokus alkoholowych oraz radzenia sobie z objawami głodu alkoholowego. Będziesz musiał też zaakceptować swój alkoholizm. To jedna z najtrudniejszych rzeczy, bo przez wiele lat oszukiwałeś w tym zakresie siebie i otoczenie. Wspólnie z terapeutą opracujesz też plan działania po zakończeniu kuracji alkoholowej.

Najczęściej jednak już samą terapię, wpisaną w leczenie odwykowe, poprzedza odtrucie alkoholowe. Przez długotrwałe picie w Twoim organizmie nagromadziły się szkodliwe toksyny, Jesteś odwodniony, więc trzeba uregulować niedobór elektrolitów, płynów i witamin, wzmocnić Cię oraz pomóc Ci przejść przez trudny okres gwałtownego odstawienia alkoholu. Przez 7-10 dni (tyle z reguły trwa detoks) wyłączony u Ciebie zostaje fizyczny przymus picia. Jesteś już wówczas gotowy na to, aby podjąć terapię dla uzależnionych.

Przymusowy odwyk alkoholowy

Nie wszyscy jednak dobrowolnie zgadzają się na leczenie alkoholizmu. Wówczas pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie – przymusowy odwyk alkoholowy. Jest on możliwy pod pewnymi warunkami. Alkoholik poprzez swoje zachowanie:

  • doprowadza do rozkładu życia rodzinnego, czyli utraty więzi uczuciowej i gospodarczej rodziny,
  • demoralizuje małoletnich – oddziałuje na ich sferę psychiki i powoduje negatywne odniesienie do wzorów postępowania i ideałów osobowych, które uważane są za właściwe w społeczeństwie,
  • uchyla się od pracy – czyli nie podejmuje jej bez uzasadnionej przyczyny,
  • systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny.

Na podstawie takich sytuacji składa się wniosek do Gminnej/Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ona z kolei podejmuje decyzję o skierowaniu osoby uzależnionej na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w kwestii problemów alkoholowych. Komisja także kieruje sprawę do sądu, a ten wydaje orzeczenie, na podstawie którego (jeśli są przesłanki do tego) alkoholik musi udać się na kurację alkoholową do ośrodka leczenia uzależnień.

Efektywna kuracja alkoholowa

Choroba alkoholowa jest schorzeniem, które towarzyszy alkoholikowi do końca życia. Z pomocą specjalistów podczas terapii możesz przestać pić, zrozumieć niszczące mechanizmy i skutki alkoholizmu oraz nauczyć się radzić sobie z trudnościami związanymi z pokusami czy głodem alkoholowym. Jednak tylko Twoja konsekwencja i asertywność na co dzień, będą najważniejszą kontynuacją tego, co sobie uświadomiłeś w klinice leczenia uzależnień. Wiesz już, w jaki sposób i gdzie leczy się alkoholizm – teraz ruch należy do Ciebie.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.