Jednym z najpopularniejszych i najbardziej niezdrowych nałogów, jest z pewnością palenie papierosów. W naszym kraju, stanowi on ogromny problem społeczny, ponieważ blisko 30% procent jest uzależnionych ( a co dziwniejsze, są to w większości mężczyźni).

Nowotwory

Długie lata palenia papierosów wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka płuc, stanowiącego pierwszy powód tak wysokiej śmiertelności wśród wszystkich nowotworów. Poza samymi płucami, zainfekowane mogą zostać także inne narządy, takie jak krtań, przełyk, trzustka, język czy nerki. Co ciekawsze, w niektórych przypadkach ryzyko to się zwiększa do nawet 100%, a jego obniżenie jest bardzo ciężkim i mozolnym procesem.

Pogorszenie stanu zdrowia

Każdy palacz musi borykać się z widocznym pogorszeniem zdrowia. Zaczynają występować bowiem różne dolegliwości ze strony układu krwionośnego, takie jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca czy też miażdżyca- niebezpieczna i prowadząca do rozwoju choroby wieńcowej. Ponadto choroby serca bardzo mocno wpływają do rozwoju udaru mózgu. Najbardziej jednak na niebezpieczeństwo narażone są narządu układu oddechowego, przez które wchłaniany jest dym do organizmu. Jak mało kto wie, większość z nałogowców cierpi na obturacyjne zapalenie płuc, prowadzące bezpośrednio do zaniku pojemności pęcherzyków płucnych. Niektóre zmiany, mogą dodatkowo pojawiać się w także w obrębie jamy ustnej i układu pokarmowego. Najczęściej sa to wrzody żołądka, choroby zębów czy też nowotwory jelita grubego.

Zmniejszenie sprawności seksualnej

Jeśli wymienione wyżej dolegliwości nie są wystarczającym ostrzeżeniem, może podziała fakt, że nałogowe palenie papierosów wpływa w znaczący sposób na zdrowie i sprawność seksualną. W przypadku panów pojawiają się widoczne problemy z potencją, co wywołuje frustracje i niezadowolenie z życia osobistego.

Koszty ekonomiczne

Palenie papierosów jest bardzo kosztownym nałogiem. Zwłaszcza dla ludzi, którzy wypalają ponad paczkę dziennie. Gdy w rodzinie znajdują się dwie osoby palące, wówczas comiesięczne wydatki opiewają na olbrzymie sumy.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.